عید غدیرخم
اطلاعیه-فطریه
اطلاعیه در خصوص زکات فطره

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی، نظر به فتاوای مراجع عظام شیعه فطریه از گندم با احتیاط برای هر نفر ۶۰ هزار تومان می‌باشد (البته بعضی مراجع احتیاط نموده و تا ۶۵ هزار تومان هم تعیین کرده‌اند و افرادی که مایل هستند، می‌توانند به این احتیاط عمل کنند، ولی به هر حال می‌شود با ۶۰ هزار تومان نیز ۳ کیلو گندم قابل نان شدن را از بازار خریداری نمود و الزامی به پرداخت ۶۵ هزار تومان نیست).

چنانچه چهارشنبه عید فطر بود، به فتوای …

اطلاعیه فطریه


عمومی    سه‌شنبه 21 فروردین

اطلاعیه در خصوص زکات فطره

چنانچه چهارشنبه عید فطر بود، به فتوای رهبر معظم انقلاب، از غروب شب عید (سه‌شنبه) می‌توان فطریه را پرداخت یا کنار گذاشت و بنابر احتیاط واجب، مکلّف باید فطریه را پیش از نماز عید بدهد، اما اگر نماز عید نمی‌خواند می‌تواند دادن فطریه را تا ظهر تأخیر بیاندازد (برای اطلاع از فتوای سایر مراجع، به رساله‌های عملیه مراجعه شود). همچنین در این زمینه به موارد ذیل توجه نمایید:

1 فطریه خود را به داخل هیچ صندوقی نیندازید، چون در این زمینه کلاهبرداری‌های زیادی انجام شده و می‌شود.

2 سادات می‌توانند فطریه خود را به سادات یا غیرسادات بدهند، اما غیرسادات فقط می‌توانند فطریه خود را به غیرسادات بدهند و دادن آن به سادات جایز نیست.

3 تا آنجا که می‌توانید آن مبلغی که به عنوان فطریه کنار گذاشته‌اید را با دست خودتان به فقیر شرعی بدهید و اگر کسی را نیافتید، مبلغ را داخل پاکتی گذاشته و در موقع مناسب به مؤسسه میقات‌القرآن تحویل دهید تا به فقرایی که در لیست مؤسسه قرار دارند داده شود. این کار باعث می‌شود که ان‌شاءالله زکات فطریه شما تاثیرات وضعی خود را برایتان تا سال آینده داشته باشد. همچنین به این منظور می‌توانید مبلغ فطریه خود را به شماره حساب مؤسسه (۶۰۳۷۹۹۸۱۹۹۷۷۳۹۲۹) نیز واریز نمایید. در صورتی که چنین قصدی داشتید، پس از واریز مبلغ، این موارد را حتما برای ما از طریق آیدی @almiqat_admin در ایتا، سروش یا تلگرام ارسال نمایید:
۱) رسید واریز مبلغ (رسید تراکنش)
۲) ذکر کنید که مبلغ واریزی بابت زکات فطره است.
۳) اینکه مبلغ فطریه را از گندم محاسبه کرده‌اید یا چیز دیگر
۴) اینکه از سادات هستید یا عام (غیر سادات)

4 اگر برای دادن فطریه پول نقد ندارید، مقدار فطریه خود که در حسابتان موجود است را نیت نمایید و سپس برای فقیری که در نظر گرفته‌اید آن را کارت به کارت کنید.

5 اگر کسی خودش فقیر باشد و نتواند زکات فطره را پرداخت نماید فطریه بر او واجب نیست.

6 زکات فطر بر سرپرست خانواده واجب است، یعنی کسی که افراد دیگر تحت تکفل او می‌باشند و به‌عبارتی نان‌خور او هستند. حال ممکن است فردی به‌عنوان سرپرست خانواده غیر از فرزندان و همسر خود، پدر، مادر یا افراد دیگری را هم سرپرستی کند که در این صورت بر او واجب است زکات فطره همه آنها را بدهد.

7 طبق فتوای بعضی مراجع عظام همچون آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله مکارم و آیت‌الله سیستانی، کسی که پیش از غروب شب عید فطر به‌عنوان میهمان وارد خانه کسی می‌شود، در صورتی که تنها برای افطار شب عید دعوت شده باشد نان‌خور صاحب خانه محسوب نمی‌شود و فطریه او بر صاحب‌خانه واجب نیست. (جهت کسب آگاهی از فتوای سایر مراجع عظام و نیز جزئیات فتوای مراجع نامبرده، به رساله‌های عملیه مراجعه نمایید)

8 به هیچ وجه به پولی که به‌عنوان زکات فطره کنار گذاشته‌اید دست نزنید، یعنی آن را جابه‌جا نکرده و صرف موارد دیگر نکنید. همچنین مبلغی را که در کارت خود نیت کرده‌اید را نیز نباید صرف چیز دیگری نمایید.

در این رابطه مسائل دیگری در رساله‌های عملیه هست که هر کس می‌تواند به رساله مرجع خود مراجعه نماید.