موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

روز پنجشنبه ساعت 4:30 الی 4:45 بعد از ظهر با شماره های زیر تماس گرفته و ابتدا با جناب استاد مخملباف در این باره صحبت نمایید.
55390144 - 55370517 - 021

باسمه تعالی

اگر شما توانستید به صورت حضوری با افراد موسسه ملاقاتی داشته باشید، بعضی از این افراد مدارکی جمع‌آوری کرده اند که نشان دهنده این است که افرادی خارج از نیروهای انتظامی به سوی مردم شلیک کرده‌اند و عده‌ای دیگر نیز با دستورات از پیش تعیین شده این فتنه را به وجود آورده اند. شما خود را به جای یک مامور انتظامی بگذارید که خانمی به سوی شما هجمه می‌کند، فحاشی می‌کند و شما را تحریک به درگیری می کند. به واقع باید چه کار کرد؟ ما گمانمان این است که شما در همان لحظه اول آن خانم را سر جای خود می نشاندید. لکن بازهم این نیروهای انتظامی تحمل کرده‌اند و این کارها را نکرده اند. به نظر شما در مقابل یک فردی که معلوم نیست به چه صورتی از دنیا رفته است باید دهها نفر کشته شوند و آیا خانواده های کسانی که در این خیابانها کشته شده اند انسان نیستند؟ فقط همان خانم جانش محترم بوده است؟ چه کسی جواب بچه های یتیم این نیروها و مردم عادی را می دهد؟ اگر بناست ما تعصب نداشته باشیم باید در هیچ زمینه ای تعصب نداشته باشیم. 

باسمه تعالی

ظاهرا جنابعالی سخن ما را درست متوجه نشده اید. عرض ما این بود که در اغتشاشات و آشوب‌ها طبق فرمایش معصومین -سلام الله علیهم اجمعین- نباید به صورت فیزیکی حضور داشت بلکه باید نهادهای قانونی با آشوبگران و امثالهم برخورد نمایند. چون ممکن است با حضور مردم در آشوب‌ها، حق و باطل به هم آمیخته و خروجی آن کشته های فراوان و مجروحین بسیار باشد. اما در مورد تقویت تجمعات منظور این بود که اگر ما احساس کنیم دین ما در خطر قرار گرفته و معاندین و منافقین برای براندازی نمادهای دینی وارد صحنه شده‌اند و ما می‌توانیم با تجمعاتی که به درگیری منجر نشود نمایش قدرتی داشته باشیم که اسلام و تشیع تقویت شود، در چنین موقعیتی بر همه ما واجب است که این کار را انجام دهیم. حال ممکن است این تجمع در خیابان، حسینیه، مسجد یا امثالهم باشد.

اما در مورد اختلاس، رانت خواری، دزدی، ظلم و فساد، اگر ما هم نگوییم شما خودتان می دانید که هم ما و هم شما باید با این امور صددرصد مخالف باشیم. یکی از نقاط ضعف بزرگ نظام این است که فساد، مخصوصاً فساد مالی، در بعضی از قسمتها نهادینه شده است و بدنه نظام متاسفانه آلوده به این گونه فسادها گشته است و این را ما و شما می دانیم. اما مقابله کردن با این مسائل باید از طریق فضای مجازی، سخنرانی و اعتراض‌های آرام باشد و به درگیری منجر نگردد. چرا که اگر اینگونه شود افراد بی گناهی در این وسط کشته خواهند شد و مسلماً هیچ یک از مفسدین و رانت خواران در بین این کشته ها نخواهد بود. سوال ما این است که در حال حاضر جواب خون هایی که در فتنه اخیر ریخته شد، مخصوصا از بین مامورین و بعضی از مردم عادی را چه کسی می دهد؟ لذا باید دقت کنیم اعتراضات تا جایی پیش برود که خون از دماغ کسی نیاید. باز هم در پایان به شما و همه دوستان می گوییم که ما موافق اعمالی که مفسدین در داخل نظام انجام میدهند به هیچ وجه نبوده و نیستیم و واقعاً پست و سمتی نداریم که بتوانیم برای مقابله با اینها کاری انجام دهیم و دائماً اعتراضات خود را در سخنرانی های خود بیان کرده و خواهیم کرد. از خداوند بزرگ می خواهیم که این کشور را و این مردم را از شر افراد فاسد حفظ فرماید و ایران عزیز و شیعیان آن را سربلند گرداند.

باسمه تعالی

بعد از بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص) و دعوت کردن مردم توسط آن حضرت به سوی دین الهی که همان اسلام است، مخالفین همواره در صدد براندازی این دین و آیین بوده اند و اعمالی که شما نمونه هایی از آن را در چند روز اخیر مشاهده کردید در طول صدها سال گذشته با شدت بیشتری بر علیه اسلام در جریان بوده است. لکن خداوند متعال در قرآن فرموده است همه این کارهایی که اینها انجام داده و می دهند مانند این است که شما بخواهید آتش عظیم یا یک نور بسیار فراگیر را با پف دهان خاموش نمایید. البته ناگفته نماند بعضی از این مخالفت ها در صدها سال گذشته و هم اکنون نیز در پوشش مذهب صورت می گیرد. بدین صورت که دشمن سعی می کند از مذهب علیه مذهب استفاده نماید در حالی که اگر مردم واقعا رجوع به قرآن کریم و اهل بیت عصمت (ع) نمایند و دائماً دستورات خود را از این دو گوهر گرانبها بگیرند، هیچگاه مشکلی برای آنها به وجود نخواهد آمد و اما حاضر نشدن در این تجمعات در حالی که فتنه‌گران آن را اداره می‌کنند به هیچ عنوان جایز نیست لکن بالعکس اگر دیده شود که حضور ما می تواند نمایش قدرتی بر علیه فتنه گران باشد، در چنین موقعیتی واجب است در صورت امکان در آن شرکت نماییم.

باسمه تعالی

همانطور که خداوند متعال به عبودیت ما نیازی ندارد، امام حسین علیه السلام نیز به گریه و عزاداری ما نیاز ندارد و همانطور که ما به عبودیت پروردگار نیازمندیم و از این طریق باید به فیض کامل برسیم، همینطور به گریستن برای حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام نیازمندیم تا از این طریق بتوانیم مشمول عنایات و فیوضات آن حضرت و پروردگار متعال گردیم.

اما در مورد صرف بودجه بیت المال برای این کارهای، ما نیز آن را جایز نمی‌دانیم بلکه این بودجه ها باید صرف عمران و آبادانی کشور بشود و مسائلی چون عزاداری ائمه معصومین -سلام الله علیهم اجمعین- یک مسئله خودجوش مردمی است که سالهاست توسط خود مردم اداره می‌شود و نباید این کار دولتی گردد.

باسمه تعالی

وسواس فکری با مصرف دارو درمان نمی شود بلکه باید با تحصیل و مطالعه و تحقیق و آموزش دیدن موضوعات بنیادی اعتقادی و اخلاقی درمان شود. برای این کار می توانید به موسسه مراجعه کرده و از  کم و کیف مورد مذکور اطلاع حاصل نمایید.

باسمه تعالی

بعضی از دوستان به واسطه حوادثی که در مملکت پیش می‌آید، موسسه و مسئولین موسسه را خطاب قرار داده و آنچه که به ذهنشان می‌رسد را به ما می‌گویند. لکن ما یک موسسه قرآنی هستیم که خوشبختانه با هیچ یک از نهادها و ارگان ها ارتباطی نداریم فلذا خواهشمندیم مطالبی که مطرح می‌کنید یا سوالاتی پیرامون مسائل اعتقادی و اخلاقی و امثالهم باشد و یا انتقادهایی که درباره موسسه یا اشخاص مسئول در این موسسه دارید، در غیر اینصورت انتقادها به مسئولین کشوری باید مکتوب یا شفاهاً به خود آنها بازگو شود و ما در این زمینه هیچ گونه مسئولیتی نداریم. فقط مجبوریم که این گونه مطالب را شنیده و سکوت نماییم. 

باسمه تعالی

کتابی در این زمینه نوشته شده است به نام "نقش ائمه در احیای دین" از مرحوم علامه عسگری -رحمة الله علیه- که حتما مراجعه کرده و مطالعه نمایید.

باسمه تعالی

روز پنجشنبه ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر حضورا به جناب استاد مخملباف مراجعه نمایید.

باسمه تعالی

ایجاد یک کلاس مبتنی بر مبانی و معیارهایی است که یکی از آنها وجود دانشجو می باشد. اگر شما کلاسی در نظر دارید و حداقل ۱۰ دانشجو برای آن کلاس که مورد تایید موسسه باشد، بفرمایید تا آن کلاس را تشکیل دهیم.

باسمه تعالی

تعداد دانشجویان به ۱۰ نفر برسد چنین کاری را انجام می‌دهیم لکن برای این کار تعداد مذکور ثبت نام نکرده اند. 

باسمه تعالی

1- همجنسگرایی همان لواط می باشد و از گناهان کبیره است و عامل این کار باید به اشد مجازات برسد چرا که این کار صدمات و پیامدهای خطرناکی دارد که از جمله آنها انقراض نسل می باشد.

2- باید از آنها دوری کرد و به هیچ عنوان با اینها رفاقت نداشته باشیم مگر اینکه بتوانیم بر اینها تاثیر گذاشته و به مسیر اصلی برگردانیم.

3- نوع مجازات را قاضی تعیین می کند که بستگی به تعداد دفعات و با اختیار بودن و امثال این حواشی دارد.

باسمه تعالی

1- حتماً هر شب جمعه دعای کمیل را به همین نیتی که دارید بخوانید.

2- در مواقعی که فرصت دارید حتما دعای "عالیه المضامین" را بخوانید.

3- بعد از نمازهای خود دعای "رَضِيتُ بِاللَّهِ" را بخوانید و در آخر این دعا که ذکر شده است "اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَ الْعَافِيَةَ…" چند بار تکرار نمایید.

باسمه تعالی

همانطور که خودتان فرموده اید شما مرجعتان را انتخاب کرده اید و ایشان آیت الله خامنه ای می باشد. پس دیگر نیاز به این نیست که دوباره بخواهید کاری انجام دهید.

باسمه تعالی

اولاً هر آنچه که ما تصور می کنیم نباید در قرآن ذکر شده باشد و ذکر هم نشده است. چرا که در غیر اینصورت قرآن کریم امروز در هزار جلد باید چاپ می شد. از جمله چیزهایی که در قرآن نیامده است تعداد رکعات نماز است. بنابراین همانطور که برای چگونگی تعداد رکعات نماز به روایات مراجعه می کنیم، برای تقلید کردن یا نکردن نیز باید حتماً به روایات مراجعه نماییم. ثانیاً مسئله تقلید در روایات اهل بیت(ع) بعد از رحلت پیامبر(ص) وجود داشته است. به این صورت که در زمان امام معصوم از خود آن حضرت یا نائبان و وکلای آن حضرت تقلید می شده است و در زمان غیبت که هم اکنون می باشد باید از فقهایی که حتماً حتماً در این کار مجتهد باشند و انسانهای با تقوایی بوده و فقط برای رضای خداوند کار کنند و شرایط دیگری که در فقه آمده تقلید نمود.

کاشت ناخن به فتوای همه مراجع به صورت ابتدایی یعنی انسان مشکلی نداشته باشد و بخواهد اقدام به این کار نماید جایز نیست لکن فتوایی که شما دیده اید شرح آن چنین است که کسانی که رفته اند و ناخن کاشته اند و دیگر نمی‌توانند به هیچ وجه آن را از بین ببرند، برای وضو و غسل باید چه کاری انجام دهنند؟ در چنین موقعیتی مراجع تقلید می بایست برای این دسته از افراد مسیری مشخص نماید و فتوایی که شما دیده‌اید برهمین مبنا می باشد.

باسمه تعالی

مقام محمود که در سوره اسراء به آن اشاره شده است فقط خاص پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت آن بزرگوار می باشد -سلام الله علیهم اجمعین-  و کس دیگری مشمول این مقام است. البته هر انسانی که در پیشگاه خداوند بندگی کرده باشد می تواند در روز قیامت شفاعت دیگران را بنماید ولیکن مقام محمود فقط مختص پیامبر اکرم(ص) است.

باسمه تعالی

اگر شخص مورد نظر با دستوراتی که در مفاتیح الجنان آمده است گوسفند را عقیقه کرده باشد مشکلی ندارد.

باسمه تعالی

اشکالی ندارد. اما اگر هر روز صدقه آن روز را خودتان به فقیر شرعی برسانید اثرش بیشتر است.

نمایش 1 از 211
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است