موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

اگر شما فضای موجود با امکانات لازم را فراهم کنید، ما برای فرستادن مربی آموزشی نهایت همکاری را خواهیم نمود ان شاء الله. 

باسمه تعالی

مبحث نماز (اینجا) را به دقت گوش کرده و سپس بر مبنای آن، آن فرزندان را راهنمایی کنید.

باسمه تعالی

شما در این رابطه به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. نتیجه معاینه آن پزشک را به همسر خودتان دهید و یا با همسر خود به آن پزشک متخصص مراجعه نمایید و خلاصه همسرتان را در جزئیات موارد فوق قرار دهید تا ایشان نیز بدانند که مشکلات شما به چه صورتی می باشد. خواندن صد مرتبه سوره توحید به همین نیت در هر روز نیز مفید است. برای بهتر شدن حالتان هر روز 14 مرتبه دعای نور و نیز ۷۰ مرتبه سوره حمد را بخوانید. ان شاء الله به زودی بهبودی حاصل می نمایید.

باسمه تعالی

اگر اطفال مومنین باشند نیازی به این کار ندارند و خداوند متعال برای آنها موارد ویژه‌ای در نظر گرفته است که در بعضی از روایات به آن اشاره شده است. از جمله جایگاهی برای پرورش آنها در بهشت برزخی تا این که قیامت برسد و آنان به پدران و مادرانشان در بهشت ملحق شوند و فرزندان کفار و مشرکین اگر قبل از بلوغ از دنیا بروند در جایگاهی در برزخ نگاه داشته می شوند تا زمانی که خداوند متعال در روز قیامت آنان را مورد امتحاناتی قرار دهد. آنگاه برای آنان تصمیم گیری خواهد شد.

باسمه تعالی

گفتن این اذکار همانطور که خود امتحان کرده اید فایده ای ندارد. شما باید تمرین عملی نمایید. مثلاً این تمرین را با نماز شروع کنید. وقتی سوره حمد را در نماز می خوانید، آیه به آیه دقت کنید که چه می گویید. البته این کار در ابتدا بسیار مشکل است ولی کم کم کار به جایی میرسد که همه نمازتان را می توانید همین گونه بجای آورده و سپس آن را به کارهای دیگر تعمیم دهید. مثلاً کتابی را که مطالعه می کنید یادداشت برداری کنید. یعنی نکات مهم آن را در دفتری بنویسید. این کار باعث میشود که آرام آرام تمرین تمرکز کرده و حواستان جمع گردد. خواندن سوره صف هر روز یک مرتبه نیز در کنار این اعمال موثر است.

باسمه تعالی

همین مقدار که شما بگویید وضو را به قصد طهارت می گیرم و یا بر زبان نیز جاری نکنید، آن وضو برای نماز و تمام کارهایی که به وضو نیاز دارد تا زمانی که باطل نشود کافی است و این تلقینات منفی هیچ گونه تاثیری در آن ندارد.

باسمه تعالی

شما باید به صندوق قرض الحسنه ای مراجعه کنید که یکی از اعضای هیئت امنای آن شما را شناخته تا بتواند به عنوان معرف و ضامن شما را معرفی نماید.

باسمه تعالی

شما و همه کسانی که نسبت به این اوضاع انتقاد دارید باید همت کرده و مطالب را کتباً نوشته و برای بیت رهبری ارسال نمایید. گفتن این مسائل به افراد دیگر دردی را دوا نمی کند.

باسمه تعالی

برادرتان می توانند جهت ملاقات با جناب استاد مخملباف روز پنج شنبه ساعت 4:30 بعد از ظهر در موسسه حضور بهم رساند و از  جناب استاد راهنمایی های لازم را دریافت نمایند.

باسمه تعالی

 عدد چهل هیچگونه معنویتی ندارد و دارای رمز یا مورد خاصی نیست. این عدد نیز مانند اعداد دیگر، هم در قرآن و هم در روایات کم و بیش به کار رفته است. مثلاً عدد سه، هفت، نوزده و اعداد دیگر در قرآن کریم به کار رفته اند. اگر کسی بگوید فقط عدد چهل چون در قرآن به کار رفته دارای پیام خاصی می باشد باید برای آن اعداد نیز چنین پیامی را ذکر نماید. در حالی که چنین چیزی نیست. اما اینکه حکمت خداوند در سه روز عذاب کردن یا هفت روز عذاب کردن یا سه روز آفریدن یا هفت روز آفریدن یا چهل روز نگه داشتن و امثال اینها چیست، این آن چیزی است که فقط خداوند متعال به حکمت بالغه خود اراده فرموده است و کسی از محتوای اراده پروردگار اطلاعی نداشته و نخواهد داشت.

باسمه تعالی

شما آن اعمال را همچنان انجام دهید به نیت اینکه همسر شما دچار تحولی مثبت گردد. از طرف دیگر کارهایی که باعث برانگیختن حساسیت او می شود را کنار بگذارید. مثلاً سعی کنید گوشی خود را بدون رمز قرار دهید و هر بار که زنگ می خورد، به همسرتان بگویید گوشی را برداشته و بگوید منتظر بماند تا شما با فرد تماس گیرنده صحبت کنید. این کار باعث می شود که همسر شما یقین پیدا کند که شما مشکلی در این زمینه ندارید. همچنین کارهای دیگری که ممکن است شوهر انسان دچار بدگمانی نسبت به انسان گردد. مثلاً هر جا که میخواهید بروید سعی کنید با او بروید. تا مدتی جلوی او با دیگران بلند صحبت کنید و هیچ گاه در حضور او با کسی در گوشی صحبت نکنید. امثال این کارها زیاد است که خودتان می توانید آنها را در نظر گرفته و رعایت کنید. ان شاء الله مشکل شما حل خواهد شد.

باسمه تعالی

چنین چیزی معصیت نیست و شما برای قطع نشدن رحم می توانید از پیامک و تلفن نیز استفاده نمایید.

باسمه تعالی

عقد دختر مجرد در صورتی که پدر یا پدربزرگ او زنده باشند حتماً حتماً باید با اجازه پدر یا پدربزرگ او باشد و در صورت زنده نبودن هیچ کدام از آنها باید حاکم شرع به چنین عقدی اجازه دهد و فقط چیزی که استثنا شده است این است که دختری که بالاتر از ۴۰ سال سن داشته باشد و دیگر از وقت ازدواج او گذشته باشد، او میتواند خود برای چنین ازدواجی تصمیم بگیرد. در پاسخ به قسمت دوم سوالتان باید گفت برای خانم دوشیزه در سن پایین عقد موقت پیشنهاد نمیشود. فقط در مراحل خواستگاری اگر همه چیز مهیا شد برای اینکه زیر یک سقف زندگی کنند، آنگاه برای رفتن به آزمایشگاه و موارد دیگر از این دست، می توانند محرمیت یعنی همان عقد موقت را به مدت کوتاهی اجرا نمایند.

باسمه تعالی

1- شما این کار را نباید تعمداً انجام دهید چون اگر چنین باشد دیگر به آن نماز غفیله نمی گویند لکن گناهی مرتکب نشده اید. اما اگر از روی فراموشی سوره توحید را خواندید، بلافاصله آیه "وَذَا ٱلنُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَٰضِبٗا … " را قرائت کرده و نماز را ادامه دهید و اگر چنانچه سوره توحید را خواندید و به رکوع  رفتید، نماز را تمام کرده و مجدداً نماز غفیله را بخوانید. البته در صورت تمایل.

2- در سجده های نماز، در رکوع ها و در قنوت های آن هر دعایی که در قرآن کریم باشد را اگر عیناً بخوانید مانند تمام ربناهای قرآنی، اشکالی ندارد و پاداش نیز دارد. 
 

باسمه تعالی

با تعیین وقت قبلی (با شماره های زیر) حضوراً مراجعه نمایید.
55390144 - 55370517

باسمه تعالی

در این زمینه کتاب بسیار خوبی توسط حضرت آیت الله مکارم شیرازی نوشته شده است در ارتباط با پاسخ به شبهات وهابیت که می توانید به آن مراجعه کنید و سوال شما نیز به خوبی در آنجا  پاسخ داده شده است. همچنین در قرآن کریم خداوند متعال به حضرت نوح(ع) و حضرت ابراهیم(ع) و بعضی از پیامبران دیگر سلام کرده است در حالی که آنها از دنیا رفته بودند. مانند "سَلَامٌ عَلَىٰ إِبْرَاهِيمَ - صافات 109" یا "سَلَامٌ عَلَىٰ نُوحٍ فِي الْعَالَمِينَ - صافات 79"

باسمه تعالی

آنچه را که امروز به عنوان ماء الشعیر در مغازه ها به فروش می رسد از نظر شرعی خوردن آن مشکلی ندارد به شرطی که جواز آن توسط حکومت صادر شده باشد. برای سنگ کلیه می توانید عرق خارشتر و عرق خارخاسک را مخلوط کرده صبح ناشتا یک لیوان مصرف نمایید. ان شاء الله مثمرثمر خواهد بود.

باسمه تعالی

1- اشکالی ندارد. سعی کنید دیگر فراموش نکنید.

2- در ایام خاص، اعمالی که در آنها نماز نداشته باشد مشکلی ندارد و هرگاه خواستید دعا یا تلاوت قرآن نمایید باید مواظب باشید بدن شما با آیات قرآن یا ادعیه تماس نداشته باشد و نیز خواندن آیات سجده دار واجبه برای خانم ها در ایام خاص حرام می باشد.

باسمه تعالی

اعمال دهگانه (لینک) را تا ۴۰ روز انجام دهید و هر هفته گزارش کار خود را برای ما ارسال نمایید.
در واجبات شما نباید مطیع باشید مثل یادگیری اصول اعتقادی و احکام واجبه که مترتب بر شما می شود مثل انجام غسل واجبه، ولی در مستحبات مثل آموزش قرآن، باید اجازه گرفته شود.

نمایش 1 از 222
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است