پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

لطفا قبل از ارسال سوال آن را در بین سوالات جستجو نمایید تا از تکرار جلوگیری شود.

باسمه تعالی

روزهای جمعه یک ساعت مانده به مغرب، دعای سمات را با وضو و رو به قبله بخوانید و به جای عبارت “فلان بن فلان” اسم آن همسایه را بگویید. حداقل تا هفت هفته انجام دهید.

باسمه تعالی 

مشکل این است که فصل تابستان است و صبح‌ها زودتر اذان صبح فرا می‌رسد. برای قضا نشدن نماز صبح باید شب‌ها زودتر بخوابید. ساعت را به مقدار ۲ متر دورتر از خود کوک کنید و نیز آیه آخر سوره کهف را برای بیدار شدن حتماً بخوانید.

باسمه تعالی 

در این زمینه کتاب «فن سخنوری» از آیت الله فلسفی(ره) را گرفته و حتماً مطالعه نمایید و نیز مبحث «فنون مناظره» ما را گوش دهید.

باسمه تعالی 

شما اگر تهران هستید به موسسه میقات القرآن مراجعه کنید. اینجا ما دوستانی را به شما معرفی خواهیم کرد که بتوانید با آنها تبادل نظر نمایید.

منظور حدیث را اشتباه فهمیده‌اید.

باسمه تعالی 

تا اینجا که ما تحقیق کرده‌ایم فعلاً همان بوده است لکن در این زمینه اگر تحقیقات وسیع‌تری بخواهید حتماً باید به تفسیر مجمع البیان و امثال آن مراجعه نمایید.

باسمه تعالی

برای دریافت پاسخ در سایت ثبت نام (لینک) نمایید.

باسمه تعالی

در این زمینه به تفسیر المیزان نوشته علامه طباطبایی (ره) ذیل آیه فوق مراجعه کنید بعد از مطالعه ی دقیق اگر اشکالی بود ما پاسخ می‌دهیم.

باسمه تعالی

برای دریافت پاسخ، در سایت ثبت نام نمایید تا فقط برای خودتان ارسال شود.

باسمه تعالی

ایشان ظاهراً تخصصی در امور سیاسی داشته اند لکن در امور اعتقادی تخصصی ندارند. فلذا رجوع به آراء ایشان در مسائل اعتقادی و فقهی صحیح نمی‌باشد.

باسمه تعالی

ما چنین کسی را نمی‌شناسیم فقط جسته و گریخته از او سخنانی شنیده‌ایم که باید گفت ایشان در ارتباط با مسائل اعتقادی مطالعات چندانی نداشته و به همین خاطر  نمی‌تواند نتیجه‌گیری کامل نماید. لذا در بسیاری از تحلیل‌ها و اظهار نظرها مسیری را که می‌پیماید خلاف مکتب اهل بیت(ع) و قرآن کریم است.

باسمه تعالی

در این رابطه به کتب تفسیر از جمله تفسیر مجمع البیان و نیز تفسیر نمونه مراجعه نمایید.

باسمه تعالی

لطفا برای دریافت پاسخ در سایت ثبت نام (لینک) کرده و سپس قسمتی از سوال خود را برای ما ارسال نمایید تا پاسخ فقط برای خودتان ارسال گردد.

باسمه تعالی

در مورد ابن سیرین مطالب مختلفی در تاریخ وجود دارد که باید هر کدام از آنها مورد بررسی دقیق قرار گیرد و حتی در مورد اینکه واقعاً او تعبیر خواب می‌دانسته یا نه! لکن آن چه را که از ابن سیرین به عنوان یک کتاب که باز آن هم منسوب به او هست و معلوم نیست او آن کتاب را نوشته یا نه، در دسترس می‌باشد، تا حدودی می‌توان به خواب‌هایی که دیده می‌شود با این کتاب آنها را تعبیر نمود.

باسمه تعالی

آیت الکرسی آیه 255 سوره مبارکه بقره و از “اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ” شروع می شود و تا “هُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ” ختم پیدا می کند. به این می گویند آیت الکرسی و هر کس بخواند مشمول همه آن مواردی که در روایت گفته شده است می گردد.

باسمه تعالی

به شما پیشنهاد می‌کنیم این کار را انجام ندهید. یعنی سعی کنید که در مسیر حفظ قرآن حرکت نکنید چون حفظ قرآن یک کار تخصصی است و از هر کسی بر نمی‌آید. باید افرادی باشند که مستعد و دارای حافظه بالا و هوش فوق العاده باشند تا بتوانند این کار را انجام دهند و نیز کار خاص دیگری نداشته باشند. ما و شما که دارای کارهای جانبی زیادی هستیم بهتر است به جای حفظ قرآن به حفظ آیات موضوعی قرآن و تصحیح اعتقادات خود بپردازیم.

باسمه تعالی

1- خواستید با عجل فرجهم بگویید نخواستید بدون آن بگویید.

2- اشکالی ندارد ادامه بدهید.

3- می‌توانید قطع کنید و صلوات بفرستید و می‌توانید بدون اینکه صلوات بفرستید ادامه دهید.

باسمه تعالی

این دعا بنابر اسنادی که برای آن ذکر شده از نظر بعضی از دانشمندان واقعیت دارد و از نظر بعضی دیگر از دانشمندان واقعیت ندارد. باید با گذاردن وقتی و رفتن در پی اسناد این حدیث اول آن را بررسی نموده و سپس به صحت و سقم آن پی برد. ما متاسفانه فرصت چنین کاری را نداشته و نداریم.

داشتن دیزی و قلیان فی نفسه اشکالی نداشته و حرام نیست لکن در زمانی کار حرام می‌شود که آن قلیان‌ها موادی را مصرف نمایند که برای جوانان و برای مردم مضر باشد. اگر صرفاً تنباکوی معمولی باشد و افرادی از آن استفاده کنند که در سنین بالا هستند مشکلی وجود نخواهد داشت.

باسمه تعالی

لطفا برای دریافت پاسخ در سایت ثبت نام کرده و سپس قسمتی از سوال خود را برای ما ارسال نمایید.

نمایش 1 از 32