پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

لطفا قبل از ارسال سوال آن را در بین سوالات جستجو نمایید تا از تکرار جلوگیری شود.

باسمه تعالی

در حال حاضر باید ورثه از مرجعی که تقلید می‌کنند استفتا نمایند که آیا پولی را که از راه ارث به آنها رسیده است و صد درصد یقین دارند که خمس آن داده نشده است را باید خمس بدهند یا نه. اگر مرجع تقلید حکم بر دادن خمس بدهد، هر وارثی که مقلد آن مرجع می‌باشد باید به حکم او عمل کند و اگر چنانچه حکم بر تعلق نگرفتن خمس بود، خمسی لازم نیست.

باسمه تعالی

از آنها بخواهید به اندازه کفایت حجاب را رعایت کنند و اگر نکردند ضمن سلام و احوالپرسی به چهره آنها نگاه نکنید و به مقدار لازم صحبت کرده و سپس به کار خود مشغول شوید.

باسمه تعالی

استماع موسیقی از نظر بعضی فقها مطلقاً حرام و از نظر بعضی دیگر اگر مبتذل باشد حرام و اگر موسیقی غیر مبتذل باشد به شرط عدم تحریک مانعی ندارد.

برای ترک کردن هر نوع موسیقی می توانید از قرائت‌های زیبای اساتید مصری و نیز اشعار و مرثیه خوانی کشور خودمان استفاده نمایید. حتماً در طول روز ۴۰۰ مرتبه استغفار کرده و ۵۰۰ مرتبه صلوات بفرستید. تلاوت قرآن خود را زیاد نمایید و نیز کتاب‌های مفید را حتماً مطالعه کنید.

باسمه تعالی

اگر شما هر ماه پول آب را که ظاهراً از شارژ شما کسر می‌شود و یا به طور جداگانه پرداخت می‌کنید بدهید، استفاده از آن آب برای شما مشکلی از نظر شرعی ندارد. زمانی غسل و وضوی شما اشکال پیدا می‌کند که شما پول بابت آب به سازمان آب تهران پرداخت نکنید. لکن در این موارد از نظر قانونی همه ی خانه‌ها باید به خاطر کمبود آب و فشار ضعیف آن منبع و پمپ را در مسیر کنتور قرار دهند که بسیاری از خانواده‌ها هنوز این کار را انجام نداده‌اند و به زودی سازمان آب تذکر جدی به مجتمع شما هم خواهد داد لکن فعلاً استفاده از آب در صورت پرداخت وجه ماهانه مشکلی ندارد.

باسمه تعالی

در مورد تقلب باید حتماً تا مدت ۱۰ روز، روزی ۴۰۰ مرتبه استغفار کند و دیگر این عمل را تکرار نکند و اگر از روی دست کسی این کار را کرده از آن فرد حلالیت بطلبد.  در مورد بدی‌های مادی یا معنوی به دیگران، اگر به صورت مادی باشد باید پرداخت شود و در صورت فوت شخص به ورثه پرداخت شود. اگر به صورت معنوی باشد مثلاً غیبتی یا تهمتی یا امثالهم باشد، حتماً باید از آن شخص دلجویی شود و حلالیت طلبیده شود و اگر آن شخص از دنیا رفته است تا مدتی برای آن شخص کارهای خیر انجام شود. مانند تلاوت قرآن، خواندن نماز مستحبی و امثال این‌ها. 

باسمه تعالی

باید به قیمت طلای روز آنچه را که کم پرداخت کرده‌اید را حساب کرده و به ورثه ی ایشان بدهید.

باسمه تعالی

گفتن اذکار هیچ استادی نمی‌خواهد بلکه به مانند خواندن نماز است. آیا شما شده است که تاکنون نماز را زیر نظر استاد بجای آورید؟ در حالی که نماز حسب آیه قرآن کریم "وَ لَذِکْرُ اللَّهِ‌ أَکْبَرُ" می‌باشد.

باسمه تعالی

1- نوزاد تازه به دنیا آمده غسل ندارد بلکه او را شستشو می‌دهند تا از آلودگی‌هایی که برایش ایجاد شده پاک شود.
2- بله درست است و مشکلی ندارد.

باسمه تعالی

تذکر نسبت به حجاب در جایی واجب است که فردی که کشف حجاب کرده واقعاً نسبت به این مسئله جاهل باشد و منتظر رهنمود شما باشد. در غیر این صورت لازم نیست چنین کاری را انجام دهید.

باسمه تعالی

می توانید یکجا و یا در طول روز انجام دهید.

باسمه تعالی

1- می‌توانید قبل از خوابیدن نیز آن را بجای آورید. اما زمان بهتر آن مقداری مانده به اذان صبح می‌باشد.
2- ثواب دارد ولی نه همان مقدار که در شب داشته است.
3- تاثیر نماز شب در چهره انسان‌ها در شب موثر است و بستگی به خلوص و نیت افراد دارد.

باسمه تعالی

رعایت مخارج حروف چه در نماز مستحبی و چه در نماز واجب در حدی که مراجع تقلید گفته‌اند واجب است.

باسمه تعالی

ما به چنین کدهایی که شما فرموده اید دسترسی پیدا نکردیم و در این مورد باید گفت تا یقین ندارید که چیزی نجس و حرام است نمی‌توانید آن را محکوم به حرمت و نجاست نمایید.

باسمه تعالی

چون این مسئله بین مراجع اختلافی است حتما به دفتر مرجع خود زنگ بزنید و از ایشان استفتاء نمایید. هر آنچه که ایشان بگوید همان را عمل نمایید.

باسمه تعالی

اگر نماز های این چنینی در مفاتیح الجنان ذکر شده باشد و دستور آن نیز بیان شده باشد می توان به آن استناد کرد. در غیر اینصورت نمی‌توان آنها را موثق دانست.

باسمه تعالی

باید به نرخ روز باشد و الان روزی ۱۵ هزار تومان است. 

نمایش 1 از 7