موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

به بانک مراجعه کرده و نحوه آنرا پرسیده و برای ما ارسال کنید تا پاسخ را بیان کنیم.

باسمه تعالی

معنای واقعی وسواس اگر در طهارات و نجاسات باشد شرک به خداوند متعال است و فاعل آن مشرک به شرک خفی است. برای خلاصی از این کار باید طبق دستور رساله‌های عملیه، احکام خود را انجام دهید و به محض این که خواستید بیشتر از آن انجام دهید یاد این بیفتید که هم اکنون مشرک می شوید و سریع به حالت عادی بازگردید. همه کارهای خود را با استغفار (اعوذ بالله من الشیطان الرجیم) و بسم الله الرحمن الرحیم انجام دهید. استغفار زیاد کنید، حداقل روزی ۴۰۰ مرتبه و نیز روزی که ۳۰۰ صلوات بفرستید. آیت الکرسی و سوره های ناس و فلق را در شب و صبح حتما بخوانید. بعد از ۱۵ روز گزارش کار خود را بیان کنید.

باسمه تعالی

باید فکر کند و آنچه که به یاد آورد را انجام دهد.

باسمه تعالی

برای خطبه عقد شما میتوانید به رساله‌های عملیه یا رساله مرجع خودتان،  ذیل احکام نکاح مراجعه نمایید.

باسمه تعالی

هر روز 400 مرتبه استغفار نموده و ۳۰۰ مرتبه صلوات بفرستید و خواندن دعای کمیل را در شب‌های جمعه فراموش نکنید و نیز روزی 100 مرتبه سوره توحید را خوانده و در پایان آن حاجت خود را عرضه بدارید. دقت داشته باشید که خواندن سوره توحید را به چه نیتی می خواهید بخوانید.

باسمه تعالی

۱- چون فرزند آوری مخصوص خانم ها است و لذا آنها باید بررسی کنند که از عهده فرزندان زیاد برمی آیند یا خیر، اگر چه می شود استخاره هم کرد ولی بیشتر باید قبل از استخاره فرد مذکور بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهد و اگر به نتیجه مثبت رسید دیگر حتی استخاره هم نیاز نیست.

۲- خواندن سوره صف برای اطاعت فرزندان مفید است و برای هر فرزند این مطلب وارد شده است.

باسمه تعالی

هر زمانی که شما بخواهید این کار را انجام دهید قبل از آن صدقه‌ای داده و نام خداوند بر زبان جاری کنید و سپس اقدام نمایید. البته گرفتن وضو و تلاوت قرآن قبل از این کار و نیز خواندن بعضی از ادعیه هایی که در مفاتیح الجنان ذکر شده است مفید می‌باشد و روز خاصی برای این کار در نظر گرفته نشده است. البته سعی کنید ایام شهادت ائمه(ع) و پیامبر اکرم(ص) و امثالهم نباشد.

باسمه تعالی

چنین مطلبی که شما فرموده اید غیبت نیست بلکه گزارش کار است و هر کس که کار خیری انجام می‌دهد نباید منّت بگذارد و اگر چنین کند پاداش کار خیر را باطل کرده است و این عین آیه شریفه قرآن کریم است.

باسمه تعالی

در مورد گوسفند عقیقه، ما فردی را که از افراد با سابقه در موسسه هست را آموزش داده و کسانی که می‌خواهند برای گوسفند عقیقه اقدام کنند به ایشان معرفی می کنیم. ایشان نیز کارهای عقیقه را انجام داده و سپس گوشت آن را نیز در بین مستمندان دیالیزی و خانواده های ایتام و دیگران پخش می کنند. منطقه ای که ایشان در آنجا می باشند و این کار را انجام می‌دهند، پیشوای ورامین و رباط کریم می باشد. اگر مایل بودید اعلام کنید تا شماره تماس ایشان را در اختیار شما قرار دهید. (حتما در سایت ثبت نام بفرمایید)

باسمه تعالی

ما در این رابطه با دفتر ایشان در قم صحبت کردیم و نتیجه این شد که اگر هر کدام از مراجع کنونی را شما انتخاب نمایید ایشان به شما اجازه بر بقا تقلید از آقای صافی(ره) را می‌دهند. شما می‌توانید مرجعی را به عنوان اعلم انتخاب کرده و سپس با اجازه آن مرجع، که در رساله‌های ایشان موجود است همچنان به تقلید خود از آقای صافی(ره) ادامه دهید و وجوهات خود و نیز مسائل جدید را با مرجع جدید تعامل نمایید.

بعضی از دوستان با تحقیقات خود فعلاً آقای مکارم را بعد از ایشان اعلم می دانند. شما هم اگر چنین تشخیصی دادید می توانید از ایشان تقلید کنید.

باسمه تعالی

ما هم مانند شما در حال تحقیق برای شناخت مرجع اعلم هستیم و ان شاء الله به محض مشخص شدن مرجع اعلم نظر خود را اعلام خواهیم کرد. شما هم تحقیق کنید تا ان شاءالله بتوانید مرجع اعلم را مشخص نمایید. لازم به ذکر است تا زمانی که این امر محقق نشده است باید قربت الی الله به اعمال شرعی ادامه داده تا ان شاءالله با تعیین مرجع جدید تکلیف مشخص شود.

باسمه تعالی

1- چنین دستوراتی از جانب شارع مقدس نرسیده و پایه و اساسی ندارد. شما می توانید برای برآورده شدن حاجت خود نماز جعفر طیار را آنچنان که در مفاتیح الجنان آمده در زمان مشخص بخوانید.

2- تا زمانی که ان شاءالله به نتیجه مطلوب و آنچه که مصلحت شما هست برسید آن کارها را ادامه دهید.

باسمه تعالی

حضرت امیرالمومنین -سلام الله علیه- در نهج البلاغه چنین مطالبی را مردود شمرده اند و در جواب شخصی فرموده‌اند " توکل بر خدا کن و بسم الله بگو و کاری را که باید انجام بدهی و صحیح می باشد را انجام بده". اصولاً مسائلی از قبیل قمر در عقرب و امثالهم پایه و اساس درستی در اسلام نداشته و ندارد و انسان باید وظایفی را که خداوند بر او محول کرده با نام و یاد او و برای تقرب یافتن به او انجام داده و از نواهی او جداً پرهیز نماید. شما در چنین موقعیتی هر روز برای خود و طفل تان صدقه داده و آیت الکرسی و ناس و فلق را به نیت خود و آن طفل بخوانید و نیز سوره صف را هر روز قرائت نماید. ان شاءالله خداوند فرزندی سالم و شایسته و از انصار حضرت ولی عصر -سلام الله علیه- به شما عطا خواهد فرمود.

باسمه تعالی

خانم ها می توانند نمازهای مغرب، عشاء و صبح را اگر چنانچه کسی در منزل نباشد(نامحرم) بلند بخوانند و نمازهای ظهر و عصر را مانند آقایان در هر صورتی باید آهسته بخوانند.

باسمه تعالی

خداوند متعال می فرماید ما هیچ کس را بیشتر از توان او تکلیف نمی دهیم. در واقع خداوند متعال کسی را تکلیف مالایطاق (آنچه که از آن عاجز آیند) نمی دهد. پس شما اولاً نمازهای خود را به همان صورت که می توانید حتماً بخوانید و نیز قرآن و دعا زیاد تلاوت کنید و همواره در قنوت های نماز خود آیات " رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی* وَیسِّرْ لِی أَمْرِی* وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی* یفْقَهُواْ قَوْلِی " را چند بار بگویید. بعد از یک ماه گزارش خود را به ما بدهید تا راه کاری به شما ارائه دهیم.

باسمه تعالی

اگر چنانچه به مناسبت و به نیت شادی روح فرد میتی این کار انجام شده باشد قطعاً برای آن میت منظور خواهد شد.

باسمه تعالی

1- اگر همه اعمال ده گانه را نتوانستید انجام دهید، قسمتی از آن را حتماً انجام دهید و مطمئن باشید که بعد از مدتی دیگر آن خوابهای تکراری را نخواهید دید. البته مطالعه کتب خوب و سودمند نیز برای رفع چنین مسئله ای موثر است.

2- باید همه سعی شما بر این باشد که در شهر مشهد هرگز معصیت پروردگار را مرتکب نشوید و هر روز که به حرم مشرف می شوید زیارت آن بزرگوار را و دعای بعد از زیارت را خوانده و سپس هر چه که می‌توانید برای خود و دیگران دعا نمایید و نیز خواندن زیارت عاشورا در هر روز در زمانی که مشرف می‌شوید و خواندن دعا های روز هفته و زیارات روز هفته و دعای مکارم الاخلاق و جامعه کبیره و نیز خواندن حداقل یک جزء از قرآن بسیار نافع است.

باسمه تعالی

اولاً در مورد نذر باید حتماً صیغه آن را خوانده باشید و اگر نخوانده اید، چیزی بر گردن شما نیست. ثانیاً هرگاه نذر کردید و آن را فراموش کردید، روزی ۵۰۰ مرتبه به همان نیت صلوات بفرستید تا مدتی. اگر بازهم به یاد نیاوردید، اگر توانستید تخمیناً چیزی را در نظر بگیرد و انجام دهید وگرنه استغفار کنید.

نمایش 1 از 2
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است