موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

اولا باید شما یقین داشته باشید که آن کرم پودر نجس بوده است چرا که کرم پودر همه اش نجس نمی شود بلکه قسمتی از آن نجس میشود. لذا شما باید یقین داشته باشید که بچه از همان قسمت نجس استفاده کرده است.

در مرحله بعدی اگر کرم نجس را از روی میز ابتدا پاک نمایید و سپس با آب کر آب بریزید و با پارچه آن را جمع نمایید آن پاک می شود. اتو هم آن مقداری که نجس شده (بعد از آنکه عین نجس را از آن پاک کرده اید) را زیر شیر آب که خیلی کم باز کرده اید اندکی تماس دهید که آن هم پاک می شود و همه اینها زمانی است که شما یقین داشته باشید که نجس شده است.

باسمه تعالی

در این باره باید ببینید به چه کسی داده اید که به عنوان اجیر نماز و روزه برای پدرتان بخواند و آیا واقعاً این کار را انجام داده است یا نه. چرا که برخی مبلغ را گرفته ولی انجام نمی دهند! 
حال اگر مطمئن هستید که صددرصد نماز و روزه برای پدرتان را انجام داده است و سپس باز این خواب دیده شده است حال باید ببینید که:

1- آیا آن مرحوم وصیتی داشته که به آن عمل نشده است. 
۲- آیا مظلمه به گردنش بوده، چه مادی و چه معنوی که پرداخت نشده است.
3- آیا حج برایش واجب شده بوده که انجام نداده که حالا باید نائب گرفته و در صورتی که داشته باشید و یا ثلث میت باشد آن را انجام دهید.
4- ممکن است میت ثلثی داشته که برای آن وصیتی انجام داده که به آن عمل نشده است.
5- اینکه آیا میت اهل خمس بوده یا خیر. اگر اهل خمس نبوده باید دقت نمایید که اگر مالی از آن باقی مانده خمس آن را محاسبه کرده و پرداخت نمایند که می توانید با دفتر مرجع یا موسسه ما تماس گرفته تا برایتان توضیح آن را بدهیم.
6- یکی از چیزهایی که میت را در برزخ بیمار می کند، اختلاف بین ورثه و بازماندگان درجه یک می باشد که در صورت وجود سریعا آن را برطرف نمایید.

اگر هیچ یک از اینها نبود حتما حتما به فقیرهای واقعی هر مقدار که می توانید طعام دهید و لازم نیست چیز گران قیمت باشد. یک نان دادن هم طعام هست و خیرات و مبرات نیز بسیار داشته باشید که مثمر ثمر خواهد بود ولی توجه داشته باشید که بعد از انجام واجبات صورت گیرد. 

باسمه تعالی

اگر کسی پارسال بیمار بوده و نتوانسته روزه بگیرد، تا قبل از ماه مبارک امسال وقت داشته است که قضای روزه خود را بگیرد. اگر بیماری ادامه پیدا کرده و نتوانسته روزه بگیرد حتما باید برای هر روز، از گندم (که ارزان ترین چیز فعلا هست) ۱۲ هزار تومان پرداخت کند به عنوان فدیه آن روزه. اما اینکه چه زمانی بدهد می‌تواند آن را در ماه مبارک یا بعد از آن و یا هر زمان که می توانست و دارا بود پرداخت نماید. اگر سالهای قبل هم فدیه بدهکار بوده است باید به همین مقدار یعنی قیمت روز که الان ۱۲۰۰۰ تومان است برای هر روز پرداخت نماید. ال اگر کسی ندارد باید صبر کند که هر وقت دارا شد آن را پرداخت کند و اگر هم کلا میداند که هیچ وقت دارا نمی شود و همیشه فقیر هست، استغفار نماید. 

باسمه تعالی

خیر لازم نیست و ضرورتی هم ندارد. فقط در مورد برخورد با فرد نامحرم حجاب لازم است. اما در مورد نماز، حجاب باید به آن مقدار که در رساله‌های عملیه گفته شده است رعایت شود. در مورد رفتن به زیارتگاه ها نیز اگر آنجا نامحرمی باشد باید حجاب کامل رعایت شود. 
در مورد قرآن خواندن نیز باید توجه نمود که کلا برای خواندن قرآن یا زیارات و دعا و امثالهم واجب نیست انسان وضو داشته باشد بلکه مستحب است و باعث زیاد شدن ثواب آن میشود. فقط باید دقت شود که بدون وضو قرآن یا اسماء متبرکه را لمس ننماید که در مورد گوشی، چون مستقیما با آیات تماس وجود ندارد اشکالی ندارد. 

باسمه تعالی

شما موظف هستید زمانی که برگ های مورد نظر را به آنها می دهید به ایشان تاکید کنید که حتماً برگه ها را بخوانند. حال اگر آنها نخواندند مسئولیت این کار بر عهده خود آنها است و شما مسئولیتی ندارید.

باسمه تعالی

اگر صدقه مستحبی باشد مشکلی ندارد. اگر عقیقه باشد جایز نیست. اگر گوسفند نذری باشد ولی در نذر مشخص نشده باشد که چه کسی استفاده کند و فقط قربانی شدن را نیت کرده باشد، هم خانواده و هم دیگران میتوانند استفاده کنند. ولی اگر در نذر نیت این باشد که دیگران استفاده کنند و یا گروهی خاص، در اینجا هم جایز نیست خانواده یعنی صاحبان قربانی خود از این گوشت استفاده نمایند.

باسمه تعالی

شما از همان مرجع قبلی که آیت الله سیستانی هستند تقلید کنید و در این زمینه مشکلی نیست و نیازی به تغییر مرجع ندارید.

باسمه تعالی

خواندن نماز در ایام ماه رجب اگر در طول روز باشد از زمان طلوع آفتاب تا غروب آفتاب می توانید آن را به جا آورد و اگر دستور آن در شب وارد شده باشد از غروب آفتاب تا اذان صبح می توانید آن را انجام دهید.

باسمه تعالی

چون این مسئله فقهی میباشد، فقها نیز راجع به آن فتاوی مختلفی دارند. مثلاً آیت الله صافی -رحمة الله علیه- همه نوع موسیقی را حرام می‌دانستند لکن بعضی از مراجع دیگر موسیقی را تبدیل به موسیقی مبتذل و موسیقی محرک و غیر مبتذل و غیر محرک کرده اند. بنابراین می فرمایند آنچه که موسیقی مبتذل و محرک باشد حرام و مابقی اشکال ندارد. در مورد کم کردن عقل، مطلب، مطلب صحیحی نمی باشد بلکه جمله صحیح این است که هر موسیقی ای روی روح انسان تاثیر منفی دارد و باعث می شود پیامدهای منفی برای روح به وجود آید. 

باسمه تعالی

گفتن بسم الله در هر زمان و هر مکانی برای انسان فایده دارد و دارای پاداش بسیاری می باشد. لکن در مورد فوق چیزی بر گردن شما نیست. اما همین مسئله ی پیش آمده بهانه ی خوبی است که دائماً این آیه شریفه را بلند تکرار کنید. 

باسمه تعالی

1- می توانید صدتا صدتا در طول روز تقسیم نمایید.

2- بله مشکلی ندارد.

باسمه تعالی

اعمال دهگانه (لینک) را به مدت چهل روز انجام دهید. غیر از آن کارهای عملی زیر را انجام دهید:
چند مقوای کوچک تهیه کرده و روی آنها بنویسید "همه چیز پاک است" و آن را به روی درب یخچال، دستشویی و جاهای متعددی که به آن رفت و آمد دارید بزنید. دوم اینکه برای رفتن به دستشویی و گرفتن وضو و شستشو زمان تعیین نمایید و بگویید اگر بیشتر از آن زمان شد باید فلان مجازات را در مورد خود اجرا کنم. مثلاً فرستادن هزار صلوات، گفتن هزار بار استغفار، گرفتن روزه یا خواندن نماز مستحبی و امثالهم. سوم اینکه دائماً به خود این تلقین را داشته باشید که شخصی که وسواس دارد در نهایت به جایی می‌رسد که برای خداوند شریک قائل می‌شود و در نتیجه مشرک می‌شود. بدین صورت که خداوند برای نجاسات و پاکیها دستوراتی داده ولی شخص وسواسی به آنها عمل نکرده بلکه به دستورات خود عمل میکند. پس به نوعی خود را در کنار خداوند معبود قرار داده است. 

باسمه تعالی

اگر فردی که شما به او بدهکار هستید زنده باشد، باید به هر نحوی شده او را پیدا کنید و بدهی خود را بپردازید. اگر به هیچ عنوان به او دسترسی ندارید، آن بدهی را به نیت او و از طرف او به یک فقیر غیر سید بدهید و اگر چنانچه روزی آن شخص پیدایش شده حتماً باید مجددا بدهی خود را به او بپردازید.

باسمه تعالی

شما می توانید در مورد مظالم احتمالی هر مقدار که خواستید به فقیر بدهید، فقط فقیر غیر سید. لکن اگر کسانی که به آنها بدهکارید زنده باشند باید مبلغی که احتمال می دهید به آنها بدهکارید را به دست خودشان برسانید و یا اگر فوت کرده اند و ورثه ای دارند، به دست ایشان برسانید. رد مظالم در جایی است که طلبکار در حال حاضر به هیچ وجه قابل شناسایی نیست. 

باسمه تعالی

اگر حقوق شما قبل از سال خمسی تان به دست شما میرسد، جزء سرمایه شما محسوب می‌شود. اگر بعد از سال خمسی به دستتان میرسد نیز جزء سرمایه ی سال بعد شما قرار می گیرد. در مسئله خمس قبلاً هم گفته‌ایم که باید قبل از رسیدن سال خمسی، بدهی‌ها و مطالبات مشخص باشد. همچنین آنچه از اجناس که قابل فروش باشد، اگر زیاد آمده باشد نیز حساب شده و به سرمایه اضافه شود. آنگاه در پایان بدهی ها و سرمایه سال مشخص می گردد و بقیه مسائل را نیز خودتان نمی دانید.

باسمه تعالی

می توان در هنگام کار نیز آن دعا یا سوره را بخوانید لکن در بین آن نباید توجه خود را از دست بدهید و یا با کس دیگری مشغول صحبت شوید.

باسمه تعالی

شما این اعمال را سعی کنید با توجه به جای آورید. هر مقدار که به سرعت انجام شود مشکلی پیش نمی آید اگرچه تمرکز شما نیز با سرعت در این کار تا حدودی خدشه پذیرد. بنابراین برنامه ها را انجام دهید ان شاء الله خداوند نتایج آن را بر شما مترتب نماید. 
استغفارهای بعد از نماز نیز سعی شود با توجه بیان شود اگرچه به هر صورتی که بگویید همان مقدار خاصیت دارد.

باسمه تعالی

1- همه روزها ایام الله هستند. فقط باید روز شهادت معصومین (ع) نباشد. قربانی کردن در هر حال دارای پاداش ویژه می باشد، به شرطی که نیت خالص باشد و برای هر کاری خوب است.

2- ۱۷۰ روز، روزی یک بار.

3- آیت الکرسی، ناس و فلق و تعویذاتی که در مفاتیح الجنان نوشته شده است. 

باسمه تعالی

زیارت اهل قبور در شب کراهت دارد. مگر اضطراری در کار باشد.

نمایش 1 از 5
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است