موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

داخل قرآن نمی توانید این کار را انجام دهید اما بیرون از آن می‌توانید بدون نقطه و بدون حرکت بنویسید لکن بدون وضو نمی توانید آیات را یادداشت کنید.

باسمه تعالی

برای تغییر مرجع باید مرجعی را که می خواهید انتخاب کنید اعلم بر مرجع حاضر باشد و از نظر عالم بودن مساوی با این مرجع باشد. در این صورت می توانید مراجع خود را تغییر دهید. لکن اگر غیر از این باشد یعنی مرجعی که می خواهید انتخاب کنید نسبت به این مرجع اعلم نبوده و یا از نظر فقهی همسان او نمی باشد، نمی‌تواند این کار را انجام دهید.

باسمه تعالی

1- همجنسگرایی همان لواط می باشد و از گناهان کبیره است و عامل این کار باید به اشد مجازات برسد چرا که این کار صدمات و پیامدهای خطرناکی دارد که از جمله آنها انقراض نسل می باشد.

2- باید از آنها دوری کرد و به هیچ عنوان با اینها رفاقت نداشته باشیم مگر اینکه بتوانیم بر اینها تاثیر گذاشته و به مسیر اصلی برگردانیم.

3- نوع مجازات را قاضی تعیین می کند که بستگی به تعداد دفعات و با اختیار بودن و امثال این حواشی دارد.

باسمه تعالی

1- حتماً هر شب جمعه دعای کمیل را به همین نیتی که دارید بخوانید.

2- در مواقعی که فرصت دارید حتما دعای "عالیه المضامین" را بخوانید.

3- بعد از نمازهای خود دعای "رَضِيتُ بِاللَّهِ" را بخوانید و در آخر این دعا که ذکر شده است "اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَ الْعَافِيَةَ…" چند بار تکرار نمایید.

باسمه تعالی

اولاً هر آنچه که ما تصور می کنیم نباید در قرآن ذکر شده باشد و ذکر هم نشده است. چرا که در غیر اینصورت قرآن کریم امروز در هزار جلد باید چاپ می شد. از جمله چیزهایی که در قرآن نیامده است تعداد رکعات نماز است. بنابراین همانطور که برای چگونگی تعداد رکعات نماز به روایات مراجعه می کنیم، برای تقلید کردن یا نکردن نیز باید حتماً به روایات مراجعه نماییم. ثانیاً مسئله تقلید در روایات اهل بیت(ع) بعد از رحلت پیامبر(ص) وجود داشته است. به این صورت که در زمان امام معصوم از خود آن حضرت یا نائبان و وکلای آن حضرت تقلید می شده است و در زمان غیبت که هم اکنون می باشد باید از فقهایی که حتماً حتماً در این کار مجتهد باشند و انسانهای با تقوایی بوده و فقط برای رضای خداوند کار کنند و شرایط دیگری که در فقه آمده تقلید نمود.

کاشت ناخن به فتوای همه مراجع به صورت ابتدایی یعنی انسان مشکلی نداشته باشد و بخواهد اقدام به این کار نماید جایز نیست لکن فتوایی که شما دیده اید شرح آن چنین است که کسانی که رفته اند و ناخن کاشته اند و دیگر نمی‌توانند به هیچ وجه آن را از بین ببرند، برای وضو و غسل باید چه کاری انجام دهنند؟ در چنین موقعیتی مراجع تقلید می بایست برای این دسته از افراد مسیری مشخص نماید و فتوایی که شما دیده‌اید برهمین مبنا می باشد.

باسمه تعالی

اگر شخص مورد نظر با دستوراتی که در مفاتیح الجنان آمده است گوسفند را عقیقه کرده باشد مشکلی ندارد.

باسمه تعالی

اشکالی ندارد. اما اگر هر روز صدقه آن روز را خودتان به فقیر شرعی برسانید اثرش بیشتر است.

باسمه تعالی

دستور به خواندن دعا را باید از خود معصومین(ع) بگیریم. اگر در مفاتیح الجنان در مورد خواندن دعای مشلول چنین دستوری به شما رسیده است همانطور که بیان شده انجام دهید و اگر انجام داده اید فعلاً کافی است و دستورهای سلیقه‌ای و دیگر را حتماً کنار بگذارید.

باسمه تعالی

اصولا حیوان حرام گوشت که دارای فضله نجس نیز می باشد برکتی برای خانه به دنبال ندارد. در مورد گربه نیز مسئله چنین است لکن کمک کردن به این حیوانات نوعی صدقه محسوب شده  و برای انسان، هم پاداش دارد و هم نتیجه مثبت. البته باید دقت داشته باشید اگر گربه ای وارد منزل می شود باید فقط به آن غذا داده و سعی کنیم آن را خانگی و اهلی ننماییم چرا که ماندن این حیوانات در خانه ممکن است برای خواندن نماز مشکلاتی ایجاد کند. مثلاً ریزش موی آن حیوان و چسبیدن به لباس نمازگزار. بنابراین همانطور که گفتیم فقط به این حیوان محبت نموده و غذا دهید لکن داخل اتاق و حریم شخصی زندگی ننمایید.

باسمه تعالی

شما در آمارگیری خود اشتباه کرده اید. امروزه نهایت سگ های ولگرد شاید حداکثر به یک میلیون سگ برسد که نمی رسد. لکن گوسفندان اگرچه هر شب دارند ذبح می شوند، تعداد آنها به میلیونها راس در سراسر کشور می رسد. خیلی تعجب می‌کنیم که چطور شما به این مسئله آنگونه که باید واقف نیستید. کدام گوسفندی را کراوات زده اند و لباس مخصوص تنش کرده‌اند و به داخل رختخواب برده‌اند؟ این حیوانات به تعداد زیادی هرشب دارند ذبح می شوند تا گوشتشان برای صبح آماده باشد. اما سگ ها با لباس های مخصوص داخل خانه ها با غذاهایی که خودتان گفته‌اید نگهداری می‌شوند اما تعدادشان یکصدم گوسفندان نیز نیست.

باسمه تعالی

تشبّه یک مسلمان شیعه به کفار و مشرکین جایز نیست.

باسمه تعالی

هر دستوری که به شما میرسد یا باید از طرف شارع مقدس یعنی قرآن کریم و اهل بیت(ع) باشد یا از نظر عقلی و علمی اثبات شده باشد. در غیر این صورت پذیرش هر دستوری بدون رعایت شرط فوق خلاف شرع و عقل بوده و انجام آن جایز نیست.

باسمه تعالی

شب و روز عید غدیر اعمالی دارد که هر کدام در جای خود دارای فضیلت هستند. البته نیت ها هم در این زمینه بی تاثیر نیستند. اگر می توانید همان روز آن اعمال را انجام دهید تا تاثیرات آن بر شما مترتب گردد و اگر به هیچ عنوان نشد با نیت رجاء در شب این کار را انجام دهید. ان شاء الله مقبول افتد. 

باسمه تعالی 

انجام رقص برای مردان و زنان جایز نیست مگر اینکه زنی فقط برای همسر خود و نه در حضور دیگران بلکه فقط در حضور او، برای او این کار را انجام دهد و خرید و فروش این نوع آموزش ها اگر عمل آن توسط زن انجام شده باشد فقط دیدن آن برای زن بدون آهنگ میتواند جایز باشد.

باسمه تعالی

اگر این پول به نوعی مخلوط شده است که نمی توانید آن را از هم جدا کنید، اگر می‌توانید فقیری را پیدا کنید و به او بگویید این پول را در پاکتی قرار داده و فقط برای خرید نان مصرف نماید و اگر نمی توانید این کار را بکنید آن را داخل پاکت قرار داده و به مدیریت محترم موسسه جناب آقای استاد مخملباف تحویل دهید .

باسمه تعالی

این دعا، دعای بسیار خوبی است که می توانید قسمتی از آن را حفظ کرده و به طور صحیح در قنوت نماز خود بخوانید. این دعا حاوی مطالب پربار و خوبی است که در هر مکان زیارتی شامل امامان معصوم(ع) و امامزادگان خوانده می‌شود و می‌توانید هر روز روزی یک بار آن را بخوانید و از نتایج آن بهره مند شوید.

باسمه تعالی 

جهت رفع وسواس فکری نباید به گفتن ذکر و امثالهم اکتفا کرده بلکه باید یک بار اصول عقاید اسلامی را تحصیل نمود. شما در این رابطه می‌توانید به سخنرانی های مبحث توحید (لینک) مراجعه کرده و آنها را دریافت نمایید و چنانچه بعد از استماع آن مشکل یا سوال یا اشکالی داشتید حتما با ما در میان بگذارید. مطمئن باشید بعد از انجام چنین عملی کلیه وسواس‌های فکری شما برطرف خواهد شد. البته این نوع وسواس با وسواس در طهارت فرق می‌کند.

باسمه تعالی

اگر وام اعتباری در جهت خرید کالا باشد حتماً باید کالا را خرید کرده و سپس می توانید آن را بفروشید و پول آن را خرج آنچه را که می خواهید بنمایید.

نمایش 1 از 3
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است