موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

شهادت امام جعفر صادق علیه السلام

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

پاسخ سوال شما را در روز شنبه مورخ  13 آذر 1400 در جلسه پاسخگویی به سوالات طب سنتی (بعد از نماز مغرب و عشاء) خواهیم داد ان شاء الله. حتما حضور داشته یا آنلاین (لینک) باشید.

باسمه تعالی

در این زمینه می توانید به کتاب هایی که درباره طب سنتی نوشته شده و در آن درباره موضوع شما بحث شده است مراجعه نمایید. در مورد مذکر بودن جنین یا مونث بودن آن نیز دعاهایی در بعضی از کتب مانند حلیه المتقین ذکر شده است. جستجو کنید و اگر نیافتید بگویید تا برای شما بیان کنیم.

باسمه تعالی

منظور از گرسنگی این است که تمام شکم خود را همواره از غذا پر نکنید بلکه به گونه‌ای باشد که مقداری از معده پر است و مقداری دیگر آن خالی است و انسان در چنین حالتی احساس گرسنگی می کند. این منظور آن جمله ای است که بیان کردیم و منظور از گرفتگی همان است که عرض کردیم و چیز دیگری نیست لکن حفظ زبان در همه حالات بر انسان واجب است و منوط به زمان خاصی نیز نیست.

باسمه تعالی

هدیه کردن یک چیز چه مادی و چه معنوی، برای یک نفر یا یک گروه مسلما تفاوت هایی با هم دارند. زمانی که شما برای یک گروه چیزی را هدیه می کنید یا اینکه فقط برای یک فرد خاص کاری را انجام می دهید، این دو با یکدیگر تفاوت دارند. لکن امید همه ما این است که پروردگار مهربان با رحمانیت خود همان عمل کوچکی که ما انجام داده و برای همه اموات نیت می کنیم به هر کدام از آنها پاداش کامل آن عمل را عطا فرماید.
اما در مورد سوالی که پرسیده بودید طبق آنچه که گفتیم مادر بزرگ شما نیز به طور کامل از این هدیه محظوظ خواهند شد. اموات تا قیامت به هدایای ما نیاز دارند و هر زمان که ما آن را اهدا کنیم با صلاح و اولی پروردگار در کوتاه ترین وقت به آنها خواهد رسید.

باسمه تعالی

ظاهراً شما اطلاعات بسیار کافی و وافی از حال ۱۵ میلیون نفر دارید و تک تک آنها را تست کرونا گرفته اید که هیچ کدام کرونا نگرفته اند، لذا این واقعاً قابل تقدیر و ستایش است! باید دانست مسئله کرونا به نوعی ارتباط مستقیم با مسائل جغرافیایی و اقلیمی نیز دارد. مثلاً مناطقی که به شدت گرم سیرند و از نوع تغذیه خاصی استفاده می کنند مانند هندوستان، قسمتی از عراق و بعضی از کشورهای دیگر یا چیزی به نام کرونا را تجربه کرده‌اند و یا درصد کمی مبتلا شده‌اند. برای شناخت این ویروس و اینکه سازندگان آن از چه فرمول هایی برای ترکیب آن استفاده کرده اند هنوز به زمان زیادی نیاز داریم. کشورهایی مانند قطر، کویت، عمان و امثال اینها آنچنان درگیر این قضیه نشده اند و این نشان‌دهنده فرضیه‌ای است که در بالا به آن اشاره کردیم. به هر حال ما هم مانند شما منتظریم تا ببینیم ترکیبات این ویروس چه بوده است و سازندگان آن چه اهدافی را دنبال می‌کرده‌اند.

باسمه تعالی

اگر شما موردی را نشان دادید که به واسطه قطع و وصل بنزین کشته شده اند و در این زمینه بی‌تقصیر بوده اند از ما جایزه بگیرید! قطع بنزین در هر کشوری می‌تواند اتفاق بیفتد و اینها علیرغم همه انتقادهای وارده به دولت‌های پیشین و جدید، قطع بنزین چیزی نیست که دولت در آن مقصر باشد. البته با تهاجم سایبری.

باسمه تعالی

1- اولاً این رئیس‌جمهور در حدود سه ماه است که روی کار آمده و چطور شما در هشت سال گذشته ساکت بودید؟ آیا دلار ۲۷ هزار تومان و گرانی های مرغ و گوشت و برنج و حبوبات و مسکن و امثالهم مربوط به این سه ماه است یا مربوط به هشت سال گذشته؟ چشم بستن بر واقعیات چه کمکی به پیشرفت ما در زندگی می کنند؟

۲- ما هیچ دولتی را تایید یا تکذیب نمی کنیم بلکه عملکرد آن را می‌بینیم و اگر دیدیم عملکردها مطابق با گفتارها نمی‌باشد، دولت را مورد نقادی قرار می دهیم و آن را به چالش می‌کشانیم.

۳- رهبری نیز دارای وظایف می باشد که آن وظایف در قانون اساسی برای ایشان مشخص شده است. این که رهبری در همه کارها دخالت کند و یک تنه بخواهد یک مملکت را به ساحل نجات برساند، هیچ عاقلی چنین حرفی را تایید نمی‌کند. البته از اینکه رهبری خوب یا خوب‌تر عمل می کند یا نمی کند باید در جای دیگر مورد بررسی قرار گیرد. شما هم مانند افراد دیگر میتوانید انتقادات خود را مکتوب کرده و به بیت رهبری بفرستید. ما هم همین کار را همیشه می کنیم.

۴- ظاهراً شما بعد از انقلاب به دنیا آمده اید. به ما جواب دهید قبل از انقلاب آیا یک متر مترو وجود داشته است؟ آیا جایی از مملکت گازکشی شده بود؟ آیا همه شهرها از آب لوله کشی استفاده می کردند؟ آیا صدها هزار خودرو در مملکت در حال رفت و آمد بوده است؟ آیا این تعداد قطار و هواپیما و اتوبوس قبل از انقلاب موجود بوده است؟ آیا غیر از روزنامه‌های کیهان و اطلاعات و چند سال روزنامه رستاخیز، روزنامه دیگری فعالیت می‌کرده است؟ آیا میلیونها جلد کتابی که بعد از انقلاب منتشر شده، قبل از انقلاب حتی یک هزارم آن منتشر شده و در اختیار مردم بوده است؟ آیا قبل از انقلاب این همه پزشک و مهندس و دانشمند داشته ایم؟ آیا قبل از انقلاب با اینکه روزی ۶ میلیون بشکه نفت می فروختیم وضعیت مردم از نظر رفاه به این اندازه بوده است؟ شما ظاهراً مکان‌هایی مانند دروازه غار،حلبی‌آباد و امثال اینها را فراموش کرده اید! اینها میراث قبل از انقلاب بوده است. خون فروشی و واردات مواد مخدر توسط اشرف پهلوی بعد از انقلاب بوده است؟ تنها چیزی که در زمان قبل از انقلاب وجود داشت ثبات قیمت بود. این همه تنوع در اجناس، حدود پنجاه نوع پنیر، ماست، کره، دوغ، نوشابه و اجناس دیگر، آیا قبل از انقلاب این چنین بوده است؟ و ...

باسمه تعالی

اصولا اثرات سیارات و کرات و نیز خورشید و ماه بر روی کره زمین مسئله‌ای ثابت شده است. از نظر دینی نیز شارع مقدس که دستورات پروردگار متعال را ابلاغ می‌کند با توجه به مهندسی عالم خلقت توسط صانع تعالی دستوراتی نیز در این زمینه به انسان‌ها داده است که این دستورات بعضا ارشادی می‌باشد. مانند خوابیدن رو به قبله و به پهلوی راست خوابیدن که اینها به طور قطع و یقین برای بدن انسان خواصی دارد که اگر بخواهیم بدانیم که آنها چیستند باید کتبی که از نظر علمی در این باره نوشته شده است را مطالعه کنیم.

طریقه رو به قبله خوابیدن به گونه‌ای است که هنگام خوابیدن، انسان بر پهلوی راست بخوابد و در این هنگام صورت و جلوی بدن انسان رو به قبله قرار گیرد.

باسمه تعالی

متاسفانه اینگونه دعاها سندیت درستی نداشته و ندارد و نسبت دادن اینها به معصومین(ع) نیز خلاف شرع بوده و صحیح نیست. شما نیز برای برآورده شدن حاجت خود باید حتماً به اهل بیت عصمت و طهارت -علیهم السلام- رجوع نمایید.

باسمه تعالی

1- اگر نهایتا نتوانستید نظر مطلوب را از پزشک متخصص جویا شوید، اگر نظری روی استخاره دارید برای هر واکسنی استخاره کنید. البته کسی این کار را انجام دهد که اهلیت استخاره کردن را داشته باشد. 

2- هر کس برای واکسن زدن خود باید اقدام نماید و نیز شرایط واکسن های مختلف را بررسی کند. طبیعتاً ایشان هم به همین صحبت هایی که می کنند پایبند هستند.

باسمه تعالی

در سایت ثبت‌نام (اینجا) کنید و از همین طریق سوال خود را ارسال نمایید. پاسخ فقط برای شما ارسال خواهد شد.

باسمه تعالی

با پزشک متخصص خود مشورت نموده و واکسنی را که با بدن شما سازش نیز داشته باشد تزریق نمایید. همچنین به این “لینک” مراجعه نمایید.

باسمه تعالی

با تشکر از شما. مبحث مکارم اخلاق بررسی شد. لینک جلسات 48 و 49 مشکل داشت که اصلاح شد. (راهنمای دانلود جلسات سخنرانی)

لطفا موارد خود را فقط در بخش ارتباط با ما درج نمایید.

باسمه تعالی

 1. هر روز خواندن یک حزب از قرآن کریم (یک چهارم جزء).
  روزی چهارصد مرتبه استغفار کنید.
  روزی سیصد مرتبه صلوات بفرستید.
  هر روز صدقه مختصری برای مادر و طفل بدهید.
  هر شب در بستر خواب و صبح بعد از برخاستن، آیت الکرسی و سوره های ناس و فلق خوانده شود.
  هر شب جمعه دعای کمیل با وضو و رو به قبله فراموش نشود.
 2. اگر بتوانید نماز را اول وقت با صبر و حوصله بخوانید اگر چه سریع باشد بهتر است. اگر نتوانستید و صبر و حوصله ایجاد نشد در اولویت بعدی با صبر و حوصله نماز را به جای آورید.

باسمه تعالی

شما می‌توانید کلاس مکارم اخلاق روزهای سه شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء در مدرسه مهدیه واقع در تهران، میدان شوش، خیابان فدائیان اسلام مدرسه مهدیه را شرکت نمایید و یا جلسات آن را (لینک) استماع نمایید.

باسمه تعالی

برای دریافت سخنرانی‌ها، بعد از اینکه مبحث مورد نظر را انتخاب کردید؛

1- با کلیک بر روی عنوان سخنرانی، سرفصل‌های آن جلسه ظاهر میشود.
2- برای رفتن به صفحه مخصوص آن جلسه و استماع یا دریافت فایل صوتی، روی آیکن مشخص شده کلیک نمایید.

سخنرانی

3- جهت دانلود روی آیکن مشخص شده کلیک نمایید تا دانلود فایل آغاز شود.

4- اگر به صفحه پخش رفت و دانلود نشد، روی آیکن مشخص شده (سه‌نقطه) کلیک کنید.

5- عبارت Dowdload را انتخاب نمایید تا دانلود شود.

باسمه تعالی

1- به چند دلیل. یکی از دلایل آن تحریک شدن جنس مذکر است و دلایل دیگری نیز برای آن می باشد که می توانید به کتاب علل الشرائع مراجعه نمایید.

2- سند این حدیث را ما بررسی نکرده‌ایم. اگر هم درست باشد، حضرت رحمت للعالمین(ص) از صنعت کنایه استفاده کرده است. کنایه از اینکه در موارد مدیریتی خانواده و مسائل مستحبی شرعی، زنان باید تابع مردان باشند.

نمایش 7 از 205
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است