موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

در صورتی که آدمی به واسطه زبان ذکر لسانی بگوید و به موازات آن سعی بر انجام واجبات و ترک محرمات داشته باشد، بعد از مدتی ذکر لسانی او به ذکر جارحه ای تبدیل شده و مطلوب به دست خواهد آمد.

باسمه تعالی

روزهای یکشنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۲ الی ۱۳ با شماره 55158678 تماس بگیرید.

باسمه تعالی

باید هر کس در هر زمانی که به تهران آمد، بگویید آن کتاب ها را به کتابخانه بسیج مرکزی تهران تحویل دهد.

باسمه تعالی

مطلبی که شما فرموده اید صحیح است. لکن در بعضی از مواقع که انجام عملی اگر چه به ظاهر خوب است باعث می‌شود که تبلیغی به نفع مخالفین شیعه گردد، آن عمل مکروه اعلام میگردد. در اینجا نیز چون مخالفین شیعه روز عاشورا را روز شادمانی و پیروزی برای خود می دانستند و لذا می گویند به شکرانه این پیروزی خوب است که چنین روزی را روزه بگیریم و لذا ائمه شیعه –سلام الله علیهم اجمعین- روزه گرفتن را در چنین روزی مکروه اعلام کردند که تاییدی بر کار مخالفین نباشد.

باسمه تعالی

در آیات قرآن کریم به صورت های مختلف و جنبه های متفاوت به این سوال پاسخ داده شده است. هدف از خلقت انسان در جایی، عبادت حق تعالی (که مقدمه اش شناخت اوست) بیان شده است(ذاریات-آیه 56) در جای دیگر هدف، آزمایش انسان معرفی گردیده است. اما آنچه که از دل این آیات و آیات دیگر بر می آید رسیدن به کمال می باشد تا بیش از پیش از رحمت الهی بهرمند گردد. چرا که خداوند منشأ و سرچشمه همه کمالات است و افاضه این کمالات به موجوداتی که قابلیت آنرا دارند لازمه وجود اوست.

اگر خداوند متعال انسان را کامل می آفرید، باید مستقیم او را به بهشت می فرستاد و دیگر آمدن انسان‌ها به کره خاکی و شرکت در امتحانات الهی معنا نداشت. خداوند متعال چون قدرتش نامتناهی است و همچنین صفات کمالیه دیگر او به همین صورت است، برای انجام کارها نیاز به هیچ کس ندارد. لکن چون مسبب الاسباب است، اراده ی حکیمانه اش بر این تعلق گرفته که کارهای عالم را با اسباب و وسایل به نتیجه برساند و لذا اگر می بینید کارها با ملائکه یا امثالهم انجام می‌شود، نه از ضعف قدرت پروردگار بلکه بنا بر اراده حکیمانه و مسبب الاسباب بودنش به این گونه انجام می گردد.

باسمه تعالی

آنچه که در دین اسلام حلال بوده و بر آن تاکید شده، معامله کردن و کارکردن به انحاء مختلف می باشد. شما بفرمایید در شرکت های هرمی یا گلدکوئست چه معامله و یا چه کاری انجام می شود؟ از طرفی دیگر مسئله ربا و قمار بودن این شرکت‌ها مد نظر است. بعضی از اعمال اینها قمار و بعضی دیگر ربا نیز می باشد.

باسمه تعالی

حکمت اگرچه دارای معنای ثابتی است لکن در قرآن کریم و روایات به معانی متعددی به کار رفته است. اولاً همه پیامبران دارای حکمت بوده‌اند. البته هرکدام نسبت به دیگری با افزایش یا کاهش. ثانیاً اینکه می فرماید به حضرت لقمان -علیه السلام- نیز حکمت را دادیم منظور از آن علم و دانشی است که به واسطه آن بتواند از عقل خود به بهترین نحو استفاده نماید. برای رسیدن به حکمت انسان باید واجبات را به طور کلی انجام داده و محرمات را ترک نماید، که اگر چنین کند حتی بعد از بیست یا سی روز آثار آن را در خود می‌بیند.

باسمه تعالی

بالاترین مقام انسان از نظر قرآن کریم در پیشگاه خداوند متعال مقام بندگی است و لذا خداوند تبارک و تعالی در نماز و در آیات قرآن افتخار بنده بودن را برای پیامبرش(ص) به همه اعلان می نماید و به ما می فهماند که ما نیز اگر می‌خواهیم به بالاترین مقام انسانیت برسیم باید در مسیر بندگی پروردگار نهایت کوشش و تلاش خود را انجام دهیم. 

باسمه تعالی

در مورد اعمال مستحب شما می توانید برای یک نفر یا تعداد بی شماری از افراد آن کار را نیت نموده و انجام دهید.

باسمه تعالی
در روایت حفص از عاصم تاء گرد در هنگام وقف بدل به هاء گرد می شود و به چنین وقفی وقف ابدال گویند. اگر کسی این کار را هنگام قرائت انجام ندهد به روایت حفص از عاصم قرائت باطل است و اگر نماز را با چنین قرائتی بخواند نمازش هم باطل است. لکن لازم به تذکر است که در قرائت های دیگر نیز همواره تاء گرد در هنگام وقف به هاء گرد تبدیل می گردد.

باسمه تعالی
برای این منظور شما می توانید با ایمیل mail@almiqat.com مکاتبه نمایید.

باسمه تعالی
در چنین مواقعی استخاره جایز است ولی بهتر از آن این است که انسان در دیداری حضوری خواستگار را دیده و با او صحبت نماید، بعد از آن اگر در مسیر دوراهی قرار گرفت استخاره را انجام دهد.

باسمه تعالی
شما تا چند جلسه به نیت از طرف ایشان روزی ۴۰۰ مرتبه استغفار کرده و هر روز زیارت عاشورا به همراه دعای علقمه برای ایشان بخوانید و نیز به مدت ۷ هفته روزهای جمعه یک ساعت مانده به مغرب دعای سمات را خوانده و در موضعی که باید طلب حاجت نمایید، طلب حاجت کرده و وقتی به عبارت " و انتقم لی من فلان بن فلان"به جای عبارت "فلان بن فلان" همه آن کسانی باعث آلوده شدن فکر ایشان شده اند را ذکر نمایید. ان شاءالله خداوند متعال وسایل هدایت برادر شما را فراهم خواهد کرد.

باسمه تعالی
در این زمینه چون مسئله فقهی میباشد و مراجع در این باره نظراتی دارند، با دفتر مرجع خود تماس گرفته و موارد را استفتاء نمایید.

باسمه تعالی
این را بدانید که اگر ما در این دنیا بتوانیم دیگران را حلال کنیم قطعاً دیگران نیز در این دنیا ما را حلال خواهند کرد و اگر کار ما به آخرت بکشد در آخرت از سر تقصیر ما خواهند گذشت و ما را حلال خواهند کرد.

باسمه تعالی
نه به آن صورت، لکن اگر بتوانید حضوری مراجعه کنید و فرمی را پر کرده تا ما به واحد مشاوره موسسه داده آنگاه دوستان در آنجا بتوانند با شما همکاری نمایند.

باسمه تعالی
باید به کسی رای داد که سابقه سوئی نداشته و پاکدست باشد و تاکنون به آنچه که گفته باشد عمل کرده باشد.

باسمه تعالی
تخیلات و تفکرات انسان تا زمانی که به مرحله عمل نرسیده باشد گناه محسوب نشده و مشکلی ندارد لکن پیامدهای تفکرات ناپسند و خیالات ناپسند آن است که ممکن است این تفکرات و تخیلات انسان را در مواقعی به عملیات گناه بکشاند. بنابر همین انسان هر چه که می تواند با فرستادن صلوات و بیان استغفار، اوهام باطل و تفکرات نامشروع را از خود دور نماید.

باسمه تعالی
شما باید مباحث را خودتان گوش کرده و سپس با بیان فصیح خود مطلب را به دانشجویان یا دانش آموزان خود منتقل کنید و چنانچه اگر خودتان در فهم مطالب ابهام یا سوالاتی دارید با ما در میان بگذارید تا پاسخ لازم را داده تا شما بتوانید به نحو احسن کار انتقال آن به دانش آموزان یا دانشجویان خود را بدهید.

باسمه تعالی

در مورد کار فرهنگی اولین اقدامی که باید انجام شود فرا گرفتن اعتقادات صحیح اسلامی و منتقل نمودن آن به نسل جوان می باشد. همچنین آموزش قرآن کریم به صورت روخوانی و نیز احکام عملیه و منتقل نمودن آن به نسل جوان اولویت بعدی تعریف می شود. موارد بعد از این را باید حضوراً سوال نمایید.

نمایش 7 از 200
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است