موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

حتماً به پزشک مغز و اعصاب که حاذق باشد مراجعه کنید و صبح ناشتا ۱۰ عدد مویز بخورید و تعویض نماز صبح را به مقداری که توانستید مخصوصاً دعای " سُبْحَانَ مَنْ لاَ يَعْتَدِي عَلَى أَهْلِ مَمْلَكَتِهِ ..." را بخوانید.

باسمه تعالی

باید سلام خیلی محکم و بدون لبخند و امثال این کارها باشد و نیز ادامه پیدا نکند. یعنی به احوالپرسی و امثال این جملات کشیده نشود.

باسمه تعالی

اگر بچه صغیر باشد، حضور شما در آن خانه مانعی ندارد. ولیکن استفاده از هر چیز خوردنی و آشامیدنی و یا وسایلی که متعلق به آن خانواده است شرعاً جایز نیست و اگر مکلف قانونی و شرعی باشند مشکلی ندارد.

باسمه تعالی

برنامه دهگانه هفتگی (لینک) را انجام بدهید و بعد از یک ماه، گزارش کار خود را برای ما ارسال نمایید.

باسمه تعالی

چون دوز اول را زده اید به نظر ما نیازی به استخاره برای دوز دوم نیست. لکن برای این کار حتماً صدقه بدهید و توسلی به حضرت ولی عصر -عجل الله تعالی فرجه الشریف- داشته باشید. البته باز هم اختیار با شماست که اگر بخواهید می‌توانید استخاره کنید.

باسمه تعالی

برای تزریق واکسن می‌توانید استخاره نیز بنمایید.

باسمه تعالی

در این زمینه پزشکانی هستند که حاذق بوده و می توانند چنین افرادی را معالجه نمایند. باید با تحقیق بیشتر این افراد را پیدا کرده و به آنها مراجعه کنید.

باسمه تعالی

حرام و حلال خداوند متعال تا روز قیامت تغییرپذیر نیست و هر کسی که در این زمینه بر خلاف دستور پروردگار متعال عمل نماید مسلما مقصر بوده و مورد مواخذه قرار خواهد گرفت. در مواردی که فرموده اید اولاً خود فرد صد درصد مقصر می باشد و ثانیاً کسانی که او را تشویق به این کار کرده باشند نیز در گناه او شریک هستند.

باسمه تعالی

به دلیل اینکه این فرد خود می‌تواند به دنبال کار رفته و شغلی را انتخاب کرده و زندگی شخصی خود را اداره نماید. منظور از یتیم در اصطلاح فقهی کسی است که به سن تکلیف نرسیده است و پدر خود را از دست می دهد. چنین کسی احکام خاصی دارد که برای دانستن آن باید به منابع فقهی و رساله های عملیه رجوع کرد. 

باسمه تعالی

کسانی که چنین چیزی را میگویند فقط یک ادعا است و شما باید متوجه باشید که هر ادعایی توسط مدعی باید اثبات شود. اگر کسی میگوید قرآن تحریف شده است، باید زمان تحریف، اشخاصی که تحریف کرده اند و مکان تحریف آن را (مکه یا مدینه) و نیز مواردی که مورد تحریف قرار گرفته است را (مدعی) مشخص نماید.

باسمه تعالی

شنبه صبح ساعت 9:30 با کانون تماس گرفته و مستقیماً با جناب استاد مخملباف صحبت نمایید و اگر نیاز بود جلسه حضوری به شما پیشنهاد خواهند داد.
تلفن: 55390144 – 55370517

باسمه تعالی

اینگونه که شما بیان می کنید نیست. مسئله آب دست رهبر یا رئیس جمهور یا دولتمردان یا آمریکا و ایران نیست. بلکه مسئله آب با خدا است که خالق آن است. خوزستان منطقه گرمسیری است که متاسفانه امسال دچار خشکسالی نیز شده است و باران در آن یا نباریده یا کم باریده است. البته باید مدیران مسئول قبل از این با برنامه‌ریزی‌های دقیق فکر چنین روزهایی را می‌کردند. مثلاً لایروبی کارون و استفاده بهتر از آب باران در سال‌های گذشته و ذخیره آب برای چنین روزهایی. لکن بی لیاقتی و بی کفایتی مدیران اجرایی مخصوصاً در ۸ سال گذشته باعث شده که خوزستان سرافراز امروزه با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم نماید. البته اکنون گروههای جهادی با دهها تانکر آب و نیز گروه‌های مردمی با خرید منبع های آب و فرستادن آن به مناطق روستایی در استان خوزستان تا حدودی توانسته اند آلام و دردهای عزیزان خوزستانی را کاهش دهند. موسسه ما نیز در این زمینه با خرید چندین تانکر آب و ارسال آن به آن مناطق در این امر سهیم بوده است. لکن باید کارهای بنیادین انجام شود که امیدواریم مدیران آینده افراد لایق و با کفایتی در این زمینه باشند.

باسمه تعالی

شما فقط می توانید راهنمایی کنید و لاغیر.

باسمه تعالی

صحبت کردن در جلسات خواستگاری همیشه بر وفق مراد نیست. بلکه در بعضی اوقات نیز طرفین به تفاهم نمی رسند. حتی در بعضی امور با یکدیگر مخالف نیز هستند. به نظر ما می‌شود اینگونه عدم تفاهم ها را هم با برگزاری جلسات خواستگاری مثلاً در پنج یا شش جلسه حل نموده و به تفاهم واقعی رسید. اصولاً تحقیق، مشورت و صحبت کردن پیرامون عروس و داماد در جلسات خواستگاری در صورتیکه تهمتی به همراه نداشته باشد غیبت محسوب نمی شود.

باسمه تعالی

مطالبی که گفته اید متاسفانه هیچکدام زیربنای صحیح و درستی نداشته و ندارند و با کمال تاسف کتب برادران اهل سنت مملو از احادیث جعلی و بی پایه است و بعضی از این احادیث در کتب شیعه نیز راه پیدا کرده است. اما مسئله دیگر این است که ازدواج چه دائم و چه موقت از بدو عالم خلقت توسط خداوند متعال به پیامبران دستور داده شده و این کار برای جلوگیری از فساد و هرزگی در جامعه میباشد. حضرت امیر -سلام الله علیه- تا زمانی که حضرت زهرا -سلام الله علیها- زنده بودند با هیچ زنی ازدواج چه دائم و چه موقت نکرده‌اند و بعد از شهادت ایشان چند همسر در چند مقطع زمانی برای خود اختیار کرده‌اند که یکی ام البنین و دیگری خوله حنفیه است.

باسمه تعالی

اولاً این که فرمودید ما از این موارد اطلاعی نداریم سخن نامعقول و ناصحیحی است. چرا که اگر اطلاع نداشته باشیم به هیچ وجه پاسخ شما را نمی دهیم. ثانیاً حتماً شما قائل به این هستید که باید ایران گروهی را فرستاده و در کشور افغانستان دخالت نظامی کند و این دقیقاً بازی در زمین دشمن است. وقتی دشمن شما حرکتی انجام می‌دهد شما باید تا پایان حرکت دشمن و یا تا جایی که متوجه شوید نیت دشمن از این حرکت چیست دست به هیچ اقدامی نزنید. این که بلافاصله با کوچکترین حرکت مخالفِ شما، شما احساساتی شده و تصمیمات عجیب و غریب بگیرید بزرگترین ضرر و زیان را برای خود به جان خریده اید. در عین حال اگر شما واقعاً می خواهید که گروهی از جمهوری اسلامی برای دفاع از افغانستان به آنجا برود اعلام کنید که آیا خود شما نیز حاضرید برای این کار، تا به محض آمادگی شما ما اسم شما و دوستان دیگر را به گروه فاطمیون داده تا هرچه زودتر عازم افغانستان شده و از دیار برادران افغان دفاع نمایید. ثالثا اگر هر کشور مسلمانی مورد حمله قرار بگیرد اول بر عهده اهالی آن کشور است که اختلافات را کنار گذاشته و با دقت و یکپارچگی در مقابل دشمن بایستند و خوشبختانه در افغانستان گروه‌های مبارز از قبیل گروه های مرحوم احمد شاه مسعود که اکنون به وسیله پسر او اداره شده و یا گروههای دیگر که اکنون در شهرهای مختلف افغانستان نیروهای تحت امر زیادی دارند وجود داشته و فقط باید همت و اراده کنند و دست به دست یکدیگر داده تا در مقابل دشمن خونخوار مانند طالبان ایستادگی نمایند. در پایان این گفت را متذکر می شود که اگر به محض نزول بلایی حتی خداوند نیز آن بلا را بلافاصله برطرف کرده و مردم دائماً در رفاه و آسایش باشند هیچگاه مردم قدر خود و خداوند و دیگران را نخواهند دانست و به هیچ تکاملی دست پیدا نخواهند کرد. این مطلب اکنون در مورد عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، یمن و کشورهای دیگر نیز صادق است.

باسمه تعالی

شما به یاری خداوند متعال بالاخره از مسیری که در پیش گرفته‌اید نتیجه خواهید گرفت. فقط ناامید نشوید و به راهی که قدم گذاشته اید با اعتماد به نفس پیش بروید.

باسمه تعالی

خوشبختانه در این زمینه کتابهای تربیتی خوبی به نگارش درآمده است از جمله از نویسندگانی مانند آیت الله ابراهیم امینی، آیت الله مجتبی تهرانی، آیت الله مظاهری و آیت الله حائری شیرازی.

باسمه تعالی

شما برای روانی و سهولت گفتار نوجوان مذکور اعمال دهگانه (لینک) را به مدت ۳ ماه انجام دهید و در کنار آن به یکی از موسسات گفتاردرمانی رجوع کرده و از آنها بخواهید که نوجوان شما را در کلاس های تندگویی و تندخوانی ثبت نام کنند و آموزش دهند. ان شاء الله به زودی موفق خواهید شد.

نمایش 5 از 200
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است