موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

1- تماس با نامحرم از طریق بدن با هر عضوی که باشد حرام است مگر اینکه از روی شیئی باشد. مانند پارچه ضخیم یا آهن یا چوب که مثلاً کسی با چوبی که در دستش است با شخص مخاطب تماس برقرار کند. در این صورت مشکلی ندارد و در غیر اینصورت حرام بودن آن متفق‌القول همه مراجع تقلید می‌باشد.

2- خداوند یک دین واحد آورده است به نام "اسلام" و در قرآن کریم فرموده است "وَمَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ ... – آل عمران آیه 85" یعنی هر کس غیر از اسلام دینی برگزیند از او قبول نمی‌شود و فرموده است که در صورتی که دین اسلام را بپذیرید شما آنگاه دین کامل خواهید داشت. فلذا فقط یک دین الهی وجود دارد و بقیه دین های دیگر سلیقه‌ای و تحریف شده و غیر الهی است و دین الهی فقط اسلام است.

باسمه تعالی

روز پنجشنبه راس ساعت 4:45 بعد از ظهر با موسسه تماس و مستقیما با جناب استاد مخملباف صحبت نمایید.

55390144 - 55370517

باسمه تعالی

1- این خواهر محترمه باید دقت می‌کردند که قبل از ازدواج تحقیقات و مشورت های خود را کامل انجام میدادند. در حال حاضر باید با صرف وقت و حوصله و تدبیر لازم در مواقعی که همسر حال خوشی دارد با او صحبت نموده و علت این افعال را از او جویا شد.
2- اعمال دهگانه (لینک) را به مدت ۵۰ روز به نیت همسر انجام دهند. ان شاءالله یک تحولی در ایشان ایجاد می‌شود. بعد از ۱۵ روز از انجام، گزارش کار خود را برای ما ارسال نمایید.

باسمه تعالی

دستور به خواندن دعا را باید از خود معصومین(ع) بگیریم. اگر در مفاتیح الجنان در مورد خواندن دعای مشلول چنین دستوری به شما رسیده است همانطور که بیان شده انجام دهید و اگر انجام داده اید فعلاً کافی است و دستورهای سلیقه‌ای و دیگر را حتماً کنار بگذارید.

باسمه تعالی

درب موسسه به روی همه علاقه مندان به قرآن و عترت همواره باز بوده و هست و ان شاءالله باز خواهد بود. شما در اولین فرصت به موسسه تشریف بیاورید و سریعا در کلاس های موجود ثبت نام نمایید و از کلاس های عمومی مانند روزهای شنبه استفاده کنید. این ساده ترین کاری است که حتما باید انجام دهید و نگذارید که مشمول زمان شود.

باسمه تعالی

در رابطه با سوالی که مطرح کرده اید باید گفت در یک سالی حضرت عبدالمطلب(ع) وفات کرده و در یک سال دیگری که بنا به بعضی از تواریخ مقارن با وفات آن حضرت عبدالمطلب(ع) بوده، پیامبر(ص) با حضرت خدیجه(س) ازدواج کرده است. این مطلب نه از نظر شرعی و نه از نظر عقلی مشکلی ندارد و اینکه شما فرموده اید به ما گفته‌اند محزون باشید، محزون بودن فقط خاص روز وفات پیامبر(ص) و روز شهادت ائمه(ع) می باشد و لاغیر. در آن زمان که چنین چیزی اصلاً نبوده است یعنی هنوز ائمه(ع) نبوده اند و پیامبر هم که زنده بودند. 

باسمه تعالی

اصولا حیوان حرام گوشت که دارای فضله نجس نیز می باشد برکتی برای خانه به دنبال ندارد. در مورد گربه نیز مسئله چنین است لکن کمک کردن به این حیوانات نوعی صدقه محسوب شده  و برای انسان، هم پاداش دارد و هم نتیجه مثبت. البته باید دقت داشته باشید اگر گربه ای وارد منزل می شود باید فقط به آن غذا داده و سعی کنیم آن را خانگی و اهلی ننماییم چرا که ماندن این حیوانات در خانه ممکن است برای خواندن نماز مشکلاتی ایجاد کند. مثلاً ریزش موی آن حیوان و چسبیدن به لباس نمازگزار. بنابراین همانطور که گفتیم فقط به این حیوان محبت نموده و غذا دهید لکن داخل اتاق و حریم شخصی زندگی ننمایید.

باسمه تعالی

شما باید قبل از ازدواج تحقیقات لازم را پیرامون ایشان انجام می دادید و در عمل تعهدات ایشان را نسبت به اعتقاداتشان می‌دیدید. لکن این کار را نکرده اید. الان تنها راهی که پیش روی شماست این است که با حوصله و مدارا در مورد اعتقادات دینی با ایشان صحبت نمایید. البته خودتان نیز باید از معتَقَدات دینی خود آگاهی کامل داشته باشید. برای این منظور می توانید به مباحث توحید، نبوت، امامت و معاد (اینجا) مراجعه کرده و پس از گوش کردن، همسرتان را نیز از این موارد آگاه نمایید.

باسمه تعالی

ما چنین مطلبی را مستند پیدا نکردیم. شما اگر دلیل موثقی به این مطلب دارید به ما هم ارائه دهید. 

باسمه تعالی

به هیچ عنوان به طلاق فکر نکنید. برنامه هایی که به شما داده شده در گذشته را انجام دهید و از خداوند کمک بخواهید و همچنین در ایام محرم زیارت عاشورا و دعای علقمه را هر روز بخوانید. ان شاء الله خداوند به شما کمک خواهد کرد و شما به خواسته خود خواهید رسید. ان شاءالله.

ضمنا جهت ارسال سوالات شخصی و دریافت پاسخ برای خود، در سایت ثبت نام نمایید. (اینجا)

باسمه تعالی

برای دریافت پاسخ خود، لطفا در سایت ثبت نام نمایید. (اینجا)

باسمه تعالی

اگر ایشان خودشان سوال کنند که آیا دینی هست که من متدین به آن دین بشوم، شما می‌توانید سی دی ها یا جزوات موسسه را به ایشان معرفی نمایید. اما اگر ایشان مایل نباشند که متدین به دین شوند، ارائه هرگونه اطلاعاتی به ایشان بی فایده خواهد بود.

باسمه تعالی

در آزمون در صورت اتمام وقت تعیین شده، ارسال فرم متوقف می شود و ادامه نخواهد یافت. لذا سعی نمایید قبل از اتمام زمان، سوالات را پاسخ دهید.

باسمه تعالی

جهت دریافت پاسخ تان لطفاً در سایت ثبت نام نمایید تا برای شما ارسال گردد.

باسمه تعالی

از یک نظر هر زمانی مقتضیات خود را دارد و انسان باید در زمانی که زندگی می‌کند به این مقتضیات توجه نماید. گاهی بیماری واگیرداری در جامعه بروز و ظهور می کند و انسان باید در آن زمان طبق دستورات شارع مقدس مراعات همه مسائل بهداشتی و غیره را بنماید. گاهی نیز چنین نیست و هیچ نوع بیمار ای در جامعه به صورت واگیردار وجود ندارد. در چنین زمانی باید انسان به مقتضیات همان زمان عمل نماید. اگر شما در چنین زمانی همان مسئله دانه های برنج را از زمین برداشته و استفاده نمایید و در این زمینه نیت داشته باشید برای شما اتفاقی نخواهد افتاد. 

باسمه تعالی

شما باید زندگی شخصی خود را داشته باشید و با مردم معاشرت کنید در حدی که اگر مسئله حرامی پیش آمد، داخل در حرام نشوید. اما اینکه شما با حجاب هستید و دیگران بدحجابند، آنها زندگی خود را داشته و شما زندگی خود را دارید. بنابراین ضمن اینکه در عقیده خود راسخ هستید سعی کنید دیگران را نیز با زبان نرم ارشاد نمایید. فقط در همین حد و بقیه ماجرا یعنی اینکه آنها در آینده چه خواهند شد و خداوند با آنها چه کار خواهد کرد دخالتی ننمایید. اما در مورد تثبیت عقاید باید به سلسله مباحث موسسه (لینک) توجه کنید و سعی کنید از این راه اصول اعتقادات خود را تقویت نمایید.

باسمه تعالی

اولاً ما به سخنان اهل منبر و اهل خطابه کاری نداریم. ما باید دنبال دستورات و اوامر پروردگار متعال، پیامبر گرامی و عترت آن حضرت (ص) باشیم. ثانیاً باز هم تکرار می کنیم، اگر ایستگاه های صلواتی باعث بسته شدن راه ها بشوند و موانعی ایجاد کنند که باعث مردم آزاری شود، این فعل حرام بوده و جایز نیست. ثالثاً گاهی دولت اسلامی در مکان‌های خاصی برای تعظیم شعائر الهی تصمیم می گیرد راهپیمایی برگزار نماید. در این گونه مواقع اگر با اطلاع قبلی و مدیریت صحیح انجام شده و مردم نیز نارضایتی نداشته باشند، چنین کاری می تواند تاثیر مثبت داشته باشد و در غیر این صورت چنین برنامه‌هایی نیز مطلوب نخواهد بود. رابعاً برنامه راهپیمایی دیروز اگرچه با اطلاع قبلی و برنامه‌ریزی‌هایی همراه بود لکن در بعضی از مکان ها نیز با توجه به هجوم کرونا و ورود به پیک هفتم آن، ازدحام جمعیت از نظر ستاد کرونا به هیچ وجه مطلوب نبود و ان شاءالله خداوند خودش این مورد را ختم به خیر کند و باعث شیوع این بیماری نگردد. 

باسمه تعالی

چنین اشخاصی حتما باید به دکتر تغذیه مراجعه کرده و خانواده نیز صد درصد با دکتر تغذیه همکاری کنند. اگر بخشی از این شرایط ناقص باشد به نتیجه نخواهد رسید.

باسمه تعالی

شما به جای نفرین کردن، آن را به خدا واگذار کنید. خداوند بهترین کمک کار و یاور شماست و قطعاً حق ضایع شده شما را از آنان خواهد گرفت.

نمایش 5 از 213
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است