موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

شما از همان مرجع قبلی که آیت الله سیستانی هستند تقلید کنید و در این زمینه مشکلی نیست و نیازی به تغییر مرجع ندارید.

باسمه تعالی

منظور از تدبر در قرآن فراگیری ظاهر آن به صورت صحیح و سپس رجوع به تفسیر قرآن کریم برای دریافت معنای آن می باشد. در مرحله سوم باید برای به دست آوردن حقایق باطنی بعضی از آیات به تفسیر روایی که از حضرات معصومین (ع) رسیده است مراجعه شود. در این زمینه فعلاً دو تفسیر مد نظر است. تفسیر نورالثقلین و تفسیر برهان. البته کسی که مرحله اول را طی نکرده نباید سراغ مرحله دوم برود و کسی که مرحله دوم را طی نکرده نباید به سراغ مرحله سوم برود. این معنای تدبر در قرآن است. برای خواندن تفسیر حتما از تفسیر نمونه شروع کنید. بعد از آن به سراغ تفسیر المیزان بروید. 

باسمه تعالی

حتماً حضوراً به موسسه مراجعه کنید و به صورت رایگان ارائه کلاس ها را برنامه ریزی نمایید.

باسمه تعالی

خواندن نماز در ایام ماه رجب اگر در طول روز باشد از زمان طلوع آفتاب تا غروب آفتاب می توانید آن را به جا آورد و اگر دستور آن در شب وارد شده باشد از غروب آفتاب تا اذان صبح می توانید آن را انجام دهید.

باسمه تعالی

تفسیر این آیه شریفه در کتاب تفسیر المیزان تالیف علامه طباطبایی -رحمة الله علیه- توضیح داده اند و همچنین در تفسیر نمونه ذیل آیه شریفه مراجعه کنید سپس اگر سوالی پیش آمد در خدمت شما هستیم.

باسمه تعالی

باید در سایت ثبت نام (اینجا) کنید تا دارای پنل کاربری شوید که پاسخ فقط برای خودتان ارسال شود. (در صورت سوال هم قید نمایید)

باسمه تعالی

آیت الکرسی یک آیه هست و تا عبارت “… وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ” می باشد. قسمت دوم سوالتان واضح نیست!

باسمه تعالی

ما برای هدایت خودمان و همه افراد و جوانان همواره دعا میکنیم. اعمال ماه رجب مخصوصاً شب های ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ را حدالمقدور انجام دهید و عرض حاجت کنید حتماً نتیجه خواهید گرفت ان شاء الله.

باسمه تعالی

در هنگام عقد سوره فتح را بخوانید و تعویذهایی که از ناحیه معصومین -سلام الله علیهم اجمعین- رسیده است که در مفاتیح الجنان موجود می باشد مانند آیت الکرسی و سوره های ناس و فلق و دعای "اُعیذُ نفسی" را حتما بخوانید و همچنین 100 بار سوره توحید، 100 مرتبه صلوات و 100 بار استغفار کنید. بعد از مراسم عقد نیز تا زمان ازدواج روزی ۴۰۰ مرتبه استغفار، 300 مرتبه صلوات و هر روز سوره فتح را بخوانید و نیز تعویذات فراموش نشود.

باسمه تعالی

اصولاً فالگیری زمانی که منجر به اعمال غیر شرعی نگردد عملی مباح بوده و هیچ فایده ای نیز ندارد. البته از این نظر که اتلاف وقت هم هست جایز نیست لکن اگر مغایرت با بعضی از مسائل شرعی نماید، فعل آن حرام میباشد. از طرفی دیگر باید دانست که اصولاً فالگیری کاری بیهوده و بدون فایده و از نظر علمی و عقلی و شرعی مردود و باطل می باشد و هیچ کس آن را تایید نمی کند.

باسمه تعالی

برای دریافت پاسخ حتما در سایت ثبت نام نمایید تا برای خودتان ارسال شود.

باسمه تعالی

1- هر روز بلااستثنا دعای نور را بخوانید. 

2- هر روز ۷۰ مرتبه سوره حمد را به نیت بیماری مذکور بخوانید. 

3- خواندن دعای مجیر نیز برای بیماری شما نافع است. 

ان شاءالله خدا به شما شفای عاجل عنایت فرماید. 

باسمه تعالی

در همه کتب معتبر ادبی نوشته شده که الله در اصل "ال" بعلاوه "اله" بوده است و حمزه "اله" به واسطه کثرت استعمال حذف شده است و سپس دو لام در هم ادغام شده است و به صورت واژه کنونی درآمده است. این که شما با حرف ماقبل "الله" آن را مشدد می خوانید مانند "مِنَ الله" این را می رساند که این لام قمری نیست چون اگر قمری بود تشدید نمی گرفت.

باسمه تعالی

اگر می‌خواهید پاسخ ایشان را بدهید، آقای زرین کوب آخرین کتاب خود را در بیان عذرخواهی از اشتباهاتشان نوشته است. می توانید به کتاب آخر ایشان مراجعه نمایید. اما مرحوم استاد مطهری رحمت الله علیه در پاسخ به آقای زرین کوب کتابی به نام "خدمات متقابل اسلام و ایران" را نوشته اند که این کتاب را کامل مطالعه کنید و بدانید که با مطالعه آن کاملا می توانید اشکالات وارده را پاسخ گو باشید. اما در نحوه برخورد باید بدانید اصولاً این افراد به دنبال شهرت و کسب مقام هستند و با پایین آوردن شخصیت‌های تاریخی و اسلامی می خواهند خود را بالا ببرند. هرچه می توانید به این ها کم محلی کنید و به قول معروف آنها را تحویل نگیرید. این هم به حال آنها مفید است و هم به حال شما مفید می باشد.

باسمه تعالی

در این زمینه می توانید به کتاب مفاتیح الجنان رجوع کرده و حاشیه ی آن را که با نام "باقیات الصالحات" است مطالعه نمایید. اما مواردی که می‌توانید انجام دهید؛ هر روز ۴۰۰ مرتبه استغفار کنید و نیز ۳۰۰ مرتبه صلوات بفرستید. سوره صف را از ابتدای بارداری، روزی یک مرتبه بخوانید و نیز در زمان هایی که نماز می خوانید بین نماز مغرب و عشاء نماز غفیله را حتما بخوانید. شب های جمعه با وضو رو به قبله دعای کمیل را خوانده و در پایان عرض حاجت نمایید. هر شب قبل از خواب حتما پنجاه آیه از قرآن کریم تلاوت نمایید. شب ها در بستر و صبحها به محض بیدار شدن آیت الکرسی و ناس و فلق را بخوانید. اگر این کار قبل از ماه رجب صورت گرفته باشد حتماً اعمال ماه رجب را تا جایی که می توانید انجام دهید و نیز بعد از آن اعمال ماه شعبان را تا آنجا که می‌توانید انجام دهید. ان شاء الله موفق باشید.

باسمه تعالی

چون این مسئله فقهی میباشد، فقها نیز راجع به آن فتاوی مختلفی دارند. مثلاً آیت الله صافی -رحمة الله علیه- همه نوع موسیقی را حرام می‌دانستند لکن بعضی از مراجع دیگر موسیقی را تبدیل به موسیقی مبتذل و موسیقی محرک و غیر مبتذل و غیر محرک کرده اند. بنابراین می فرمایند آنچه که موسیقی مبتذل و محرک باشد حرام و مابقی اشکال ندارد. در مورد کم کردن عقل، مطلب، مطلب صحیحی نمی باشد بلکه جمله صحیح این است که هر موسیقی ای روی روح انسان تاثیر منفی دارد و باعث می شود پیامدهای منفی برای روح به وجود آید. 

باسمه تعالی

یعنی یاد خدا کردن و یاد خدای تعالی هم در قول است و هم در فعل. در قول به این معنا است که انسان در همه حالات "بسم الله الرحمن الرحیم" را بلند بگوید و زیاد "یا الله" بر زبان داشته باشد و در فعل این است که هر کاری را که می خواهد انجام دهد اول ببیند خداوند متعال از این کار او راضی است یا نه و این کار او مطابق با موازین شرعی میباشد یا خیر.

باسمه تعالی

گفتن بسم الله در هر زمان و هر مکانی برای انسان فایده دارد و دارای پاداش بسیاری می باشد. لکن در مورد فوق چیزی بر گردن شما نیست. اما همین مسئله ی پیش آمده بهانه ی خوبی است که دائماً این آیه شریفه را بلند تکرار کنید. 

باسمه تعالی

در این زمینه روشهای بسیار موثری وجود دارد از جمله خوردن قرص نعنا و نیز آدامس سقز و یا خود سقز و نیز عرق نعنا و امثال اینها را که شما در این زمینه باید به متخصص گوارش مراجعه نمایید. 

نمایش 3 از 218
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است