موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

در هر حکومتی این مسائل وجود دارد و اگر کسی اعتراضی دارد یا حقی از او ضایع شده حتماً باید به قوه قضائیه مراجعه کرده تا اقدامات لازم برای او انجام شود. ما یک موسسه فرهنگی هستیم که متاسفانه در حکومت نفوذی نداریم.

باسمه تعالی

برای زدن واکسن حتماً به پزشک متخصص مراجعه کرده و سپس برای نوع واکسن نیز تحقیق نموده و بعد از آن اقدام نمایید. 

ممکن است بعضی بیماری داشته باشند و یا داروهایی را مصرف نمایند که در آن هنگام نشود واکسن زد. لکن همگان بالاخره باید با انجام تحقیقات و رجوع به پزشک متخصص و اینکه چه واکسنی بر بدن آنها سازگارتر است این کار را انجام دهند. اینکه فرموده اید در این زمینه می‌شود استخاره کرد، البته باید برای هر واکسنی استخاره جداگانه کرد و این کار را میشود انجام داد.

باسمه تعالی

مسئله ای که شما پرسیده اید فقهی است و مراجع درباره آن اظهارنظر کرده‌اند و جمع بندی فتاوی مراجع چنین است که زن برای کارهای بیهوده و گشت و گذارهای بدون هدف و امثال اینها نباید در جامعه حضور داشته باشد. لکن بیرون رفتن زن از خانه برای انجام واجبات خود و نیز اگر در جایی که مفسده نداشته باشد برای خریدهای ضروری و نیز تفریحات سالم و امثال اینها مانعی ندارد. البته در بخش واجبات خانمها مصادیق تقریباً زیاد است که باید در این زمینه برای دریافت آن حضوراً مراجعه کنید.

باسمه تعالی

برای خداوند متعال کار کردند در عین حالی که ممکن است مشکل باشد ساده نیز هست. بدین معنا که شما وقتی می خواهید برای رضای خدا کار کنید به هیچ عنوان فکر شهرت یا معروف شدن در ذهنتان نباشد و اینکه آیا دیگران شما را می‌پسندند یا نه، این هم غلط است. لکن اگر انسان برای رضای خدا کار کند اگرچه برای آن کار مزد نیز بگیرد ولی کارش را کامل و درست انجام دهد و قصدش هدایت مردم یا در آسایش بودن مردم و از این قبیل باشد بازهم کار برای رضای خدا انجام شده است اگرچه مزدی هم دریافت شده باشد. این مطلب تفصیلی در علم اخلاق دارد که اگر خواستید باید حضوری مراجعه نمایید.

باسمه تعالی

اگر منظورتان از ضمیر ناخودآگاه حس ششم باشد ما این مطلب را در بحث دعا (لینک) مفصلاً توضیح داده ایم و اگر منظورتان چیز دیگری است، حتماً به طور صحیح و واضح آن را بیان کنید تا نظر خود را پیرامون آن برای شما توضیح دهیم.

باسمه تعالی

با معجزه همه چیزی می تواند به وجود آمده یا نیست محض شود.

باسمه تعالی

اصل این کار منتفی نیست. یعنی خداوند متعال قدرت چنین کاری را دارد. لکن در مرحله تحقق پذیری این کار برای هر کسی غیر از انبیاء و ائمه علیهم السلام و بعضی از اولیای الهی آن هم با شرایط خاصی حاصل نمی گردد.

باسمه تعالی

اولاً شما خواب بدی ندیده اید. چون تعبیرش را نمی‌دانید تصور کرده اید که خواب بدی دیده اید. ثانیاً راهنمایی هایی که در این مسائل مورد نیاز هست حتماً حتماً باید به صورت حضوری باشد. شما می توانید روز شنبه ساعت ۹ صبح به شرط حیات در دفتر مرکزی موسسه حضور به هم رسانده و ملاقات حضوری داشته باشید. اگر نتوانستید ساعت ۹:۳۰ همان روز تماس بگیرید تا بتوان مستقیماً با شما صحبت کرد و راهکارهایی را ارائه داد.
تلفن تماس: 55390144 – 55370517

باسمه تعالی

هر وقت این عمل را انجام دادیم شما را در جریان خواهیم گذاشت.

باسمه تعالی

طبق اطلاع رسانی های قبلی و همانطور که در اسلاید های سایت مشاهده میفرمایید کتاب مزبور چاپ شده و در دسترس می باشد. جهت دریافت به شعب موسسه مراجعه فرمایید.

باسمه تعالی

1- دستان حضرت توسط امام سجاد(ع) کنار بدن آن حضرت به خاک سپرده شده است. 

2- اصولاً سرزمین کربلا سرزمین خوبی است و هر مقداری که به مضجع مطهر حضرت ابوالفضل(ع) و امام حسین علیه السلام نزدیک میشویم تقدس مکان ها بیشتر می‌شود. هر جای کربلا که شما زیارت بخوانید اگر زیارت وارده از ناحیه معصوم باشد اشکال ندارد بلکه ثواب نیز دارد.

3- به نظر نمی رسد بعد از هزار و اندی سال هنوز تنوری از خولی آن جا مانده باشد.

باسمه تعالی

ما هم مانند شما چنین تصویری را از تلویزیون دیده ایم لکن تحقیقات میدانی در این زمینه به عمل نیاورده ایم. باید کسی را پیدا کنیم که از نزدیک دیده باشد و ببینیم مسئله چیست.

باسمه تعالی

مسیری که شما رفته اید مسیر درستی است، یعنی پزشک تغذیه. لکن در کنار آن باید مسائلی مانند روزه گرفتن و حرام کردن بعضی از حلال ها بر خود و نیز خوردن چیز هایی مانند کاهو یا آب زیاد یا چیزهای دیگری که صرفاً شکم را پر می‌کند و آنچنان کالری ای ندارند در کنار عمل به دستورات پزشک تغذیه می‌تواند موثر باشد. می‌توانید نذر کنید که اگر به دستورات پزشک عمل نکردید، مثلاً تعداد زیادی صلوات فرستاده یا استغفار کنید یا فلان عبادت را به جای آورید.

باسمه تعالی

شما می توانید فردا سه شنبه و چهارشنبه ساعت ۱۲ ظهر با شماره زیر با جناب استاد مخملباف تماس بگیرید.
55158678

باسمه تعالی

سوالات خیلی خوبی مطرح کرده‌اید که چه خوب است در پاسخ به آنها دقت کنید.

1- آنچه را که امروزه به نام امام هفتم در اختیار قرار می دهند به نظر شما بعضاً قلابی است و بحث ما هم همین است. اگر چه عده ای به نام معصومین میخواهند ارتزاق کرده و کسب درآمد کنند.

2- در بحث استجابت دعا، پاسخ سوال شما را در کتاب "حقایقی پیرامون دعا و توسل" کامل داده‌ایم. لطفاً به آنجا مراجعه کنید.

3- در مورد بحث اجل حتمی به بحث معاد (لینک) مراجعه کنید و ضمنا این را بدانید که اگر کسی اجلش حتمی باشد، نه دعا، نه صدقه، نه تربت و نه هیچ چیز دیگری نمی تواند جلوی اجل حتمی او را بگیرد. مگر اینکه خداوند متعال خود زمان اجل را تغییر دهد.

باسمه تعالی

1- اگر طبق دستور پزشک خود در حال حاضر هیچ نوع بیماری ای ندارید و ترسی از زدن واکسن نیز ندارید، می توانید این کار را انجام دهید. البته بدانید که واکسن های مختلف با بعضی از بدن ها سازگاری ندارد. باید دید چه واکسنی برای چه بدنی سازگاری دارد. 

2-اگر چنانچه از واکسن‌زدن هراس دارید، تا مدتی به شدت مراقب سلامتی خود باشید و پروتکل های بهداشتی را صددرصد مراعات کنید و برای خودتان صدقه بدهید که ان شاءالله مشکلی نخواهد بود تا بعداً نتایج واکسن‌ها تاحدودی روشن شده تا شما بتوانید تصمیم صحیحی را اتخاذ کنید.

3- در مورد حواشی واکسن و داروهای کرونا نیز مطالب زیاد است. در اینکه دشمن اسلام و تشیع از هر ابزاری برای ضربه زدن استفاده می کند بحثی نیست. ولی فعلا نمی توان تشخیص داد که دشمن دقیقاً چه اهدافی را دنبال می‌کند و این کار نیاز به زمان دارد.

باسمه تعالی

در این مورد شما باید با قوه قضاییه ارتباط برقرار کنید. ما یک موسسه فرهنگی هستیم که کارهای آن آموزش قرآن، عقاید، احکام و ادبیات عرب و امثالهم می باشد و مسئله شکایت و اینگونه موارد به ما ارتباطی پیدا نمی کند.

باسمه تعالی

او در مسجد کوفه بوده و تقریباً تمام روز را و بعضی از قسمت های شب را در حال نماز بوده و نیز بیشتر روزها را روزه می گرفت. لکن دانستن اسامی این ها و حالات اینها هیچ نوع کارایی برای ما نخواهند داشت و برای رسیدن به نهایت تکامل و معرفت باید اهل بیت را الگو قرار داده و دائماً مطالب مختلف را از آنها یاد بگیریم.

باسمه تعالی

سادات کنیزان یعنی بزرگ کنیزان. به عبارت دیگر کسی که در بین کنیزان دارای نسبی اصیل بوده و فردی پاکدامن و نجیب و باوقار و متشخص می‌باشد.
بعضی از انبیاء مانند حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی(ع) مدت زمانی در بین قوم خود غایب بوده اند و یا غایب می‌شده‌اند. آن حضرت نیز مانند آن دسته از انبیاء دارای غیبتی طولانی خواهد بود.

 

باسمه تعالی

ظاهراً شما کامل آیات احکامی را مطالعه نکرده اید. در مورد مطالبی که گفته اید، قرآن کلیات را بیان کرده و به جزئیات هیچ کدام از آنها نپرداخته است. اگر چنین بود که مراجع عظام در رابطه با ارث، روزه، حجاب و امثال اینها دچار اختلاف در فتوا نمی‌شدند. مثلاً رؤیت هلال ماه با چشم مسلح و غیرمسلح کجای قرآن آمده است و در مورد ارث ده‌ها مسئله در رسانه‌ها وجود دارد که هیچکدام در قرآن نیامده است. اما در مورد نماز نیز باز هم آیات را کامل مطالعه نکرده اید. قرآن کریم فقط نفرموده نماز را برپای دارید بلکه زمان نماز صبح و نماز ظهر و عصر و نماز مغرب و عشا به صورت کلی در قرآن بیان شده و نیز مسائل دیگر آن، فقط تعداد رکعات نمازها بر عهده پیامبر اکرم(ص) گذاشته شده تا برای مردم توضیح دهند و دیگر مسائل نماز. در مورد معنای صلاة نیز اشتباه کرده‌اید. اصولاً کلمه صلاة به معنای دعا می باشد (از نظر لغوی) لکن معنای اصطلاحی و شرعی آن نماز است و در قرآن هر دو معنا برای این واژه با قرینه های داخلی به کار رفته است. در این رابطه به مبحث نماز (لینک) مراجعه کنید. مطالب مهمی را آنجا خواهید یافت.

نمایش 3 از 200
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است