موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

اگر می‌خواهید پاسخ ایشان را بدهید، آقای زرین کوب آخرین کتاب خود را در بیان عذرخواهی از اشتباهاتشان نوشته است. می توانید به کتاب آخر ایشان مراجعه نمایید. اما مرحوم استاد مطهری رحمت الله علیه در پاسخ به آقای زرین کوب کتابی به نام "خدمات متقابل اسلام و ایران" را نوشته اند که این کتاب را کامل مطالعه کنید و بدانید که با مطالعه آن کاملا می توانید اشکالات وارده را پاسخ گو باشید. اما در نحوه برخورد باید بدانید اصولاً این افراد به دنبال شهرت و کسب مقام هستند و با پایین آوردن شخصیت‌های تاریخی و اسلامی می خواهند خود را بالا ببرند. هرچه می توانید به این ها کم محلی کنید و به قول معروف آنها را تحویل نگیرید. این هم به حال آنها مفید است و هم به حال شما مفید می باشد.

باسمه تعالی

یعنی یاد خدا کردن و یاد خدای تعالی هم در قول است و هم در فعل. در قول به این معنا است که انسان در همه حالات "بسم الله الرحمن الرحیم" را بلند بگوید و زیاد "یا الله" بر زبان داشته باشد و در فعل این است که هر کاری را که می خواهد انجام دهد اول ببیند خداوند متعال از این کار او راضی است یا نه و این کار او مطابق با موازین شرعی میباشد یا خیر.

باسمه تعالی

اگر مخاطب شما فرد جاهلی است، او را نسبت به این کار آگاه نموده و به آرامی و بدون حاشیه با او صحبت کنید. اگر چنانچه فرد مغرضی است و از این کار قصد برپا کردن سر و صدا را دارد او را به حال خود واگذارید. فقط گاه گداری به او تذکر دهید که مسیری را که می‌رود مسیر درستی نیست.

باسمه تعالی

رجوع نمایید به کتاب نهج البلاغه، حکمت 417.

باسمه تعالی

برای بچه دار شدن روزی ۴۰۰ مرتبه استغفار کنید به مدت یک سال و حتماً هر روز صد مرتبه سوره توحید را خوانده و از خواندن دعای کمیل و سمات غفلت ننمایید. در مورد ریختن آب روی زمین، این از خرافات مشهور است که لازم به توضیح نمی باشد.

باسمه تعالی

توبه اگر واقعی باشد همه گناهان را از بین می برد لکن باید با شرایط شش گانه خود همراه باشد.

باسمه تعالی

دعا و طلسم از ریشه باطل می باشد و نیاز به باطل کردن آن نیست. لکن اگر در این زمینه تردید دارید روزی صد مرتبه سوره توحید را بخوانید و آن کاغذها و دعاها را نیز در یک باغچه ای زیر خاک قرار دهید.

باسمه تعالی

هر روز پس از برخاستن از خواب آیت الکرسی و سوره های ناس و فلق را بخوانید. مقدار کمی صدقه بدهید و سپس سه بار ذکر "ماشاءالله لا قوة الا بالله" را بر زبان جاری نمایید. 

باسمه تعالی

اولاً احادیثی که در این زمینه وارد شده است باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. برای این که خیلی ها بوده اند که غسل جمعه انجام می داده اند ولی جسد آنها در قبر پوسیده و از بین رفته است و سال‌های بعد به جای آنها افرادی دیگری را خاک کرده اند. ثانیا همانطور که گفتید چنین چیزی مزیت برای انسان ایجاد نمی کند.

باسمه تعالی

متاسفانه مطالبی که شما به حضرت یوسف -علیه السلام- نسبت داده اید در قرآن کریم وجود ندارد بلکه آن حضرت از فرد زندانی می خواهد که به پادشاهی یادآوری کند که او بی‌گناه است و شیطان این تذکر را از ذهن فرد زندانی پاک می کند و او را دچار نسیان می سازد. نه اینکه حضرت یوسف(ع) دچار نسیان شده باشد. اما در مورد اصل این خواستن باید گفت همه بندگان خداوند باید با اسباب و وسایل کارهای خود را انجام دهند و خود خداوند هم مسبب الاسباب است و این کار حضرت یوسف -علیه السلام- صددرصد مورد تایید خداوند متعال است.

اما راجع به حضرت ایوب -علیه السلام- چنین احادیث و روایاتی که شما خوانده اید همگی جعلی بوده و به آن اسرائیلیات می گویند. حقیقت مطلب این بوده است که حضرت ایوب(ع) بیمار شده است مانند همه افراد بشر و در حین بیماری، مشکلات اقتصادی نیز برای آن حضرت پیش آمده و از طرف دیگر مخالفین آن حضرت در همان حال به تخریب شخصیت و تضعیف روحیه او و خانواده اش پرداخته اند.

باسمه تعالی 

ذوالقرنین شخصی در تاریخ بوده است که از بندگان صالح خداوند به شمار می رفته است. در این رابطه می توانید به تفسیر نمونه و تفسیر المیزان ذیل همین آیه و نیز کتاب شریف "قاموس قرآن" واژه ذوالقرنین مراجعه نمایید.

باسمه تعالی

1- در هر زمانی که فتنه ای به پا می شود انسان باید در تمام مدت فتنه در کنار حق بوده و از حق جدا نشود لکن بیان مواضع صحیح خود را باید فقط برای کسانی ابراز نماید که آنها نیز مانند او حق را تشخیص داده اند. لذا اگر غیر از این افراد باشند، مثلا اهل باطل بوده یا مردد بین حق و باطل هستند باید از بیان مواضع حق طلبانه در مقابل چنین افرادی جداً خودداری نمود.

2- سعی کنید هر روز در قنوت های نماز آیه شریفه "رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ" را بخوانید و نیز هر روز دعاهای روزهای هفته و زیارات آن را بخوانید.

باسمه تعالی

چنین مطلبی که شما می گویید پایه علمی و شرعی ندارد و یک انسان همواره از زمانی که مکلف می شود با اراده ای که خداوند در اختیار او قرار داده است می تواند کارهای خوب یا بد انجام دهد. البته تاثیرات محیطی و میدانی نیز بی تاثیر نیستند لکن کمک های خداوند متعال به بشر در چنین مواقعی آن تاثیرات منفی را خنثی می سازد. انسانها اصولاً در سن چهل سالگی از نظر عقلی به تکامل نسبی می رسند و زودتر از آن از نظر سنی اثبات نشده است اما کسانی که نخواهند هیچگاه به تکامل برسند مسلما نخواهند رسید و این به سن و سال بستگی ندارد. همانطور که گفتیم انسان برای رسیدن به هر مقصدی باید اراده محکم داشته باشد و بخواهد که آن کار را انجام دهد و سپس از خداوند نیز کمک بخواهد و آن هدف نیز میسر باشد یعنی از نظر عقلی و یا شرعی قابل دسترسی باشد. در غیر این صورت انسان نمی تواند به هدف خود برسد. 

باسمه تعالی

باید تا آنجا پیش برود که ایمان مومنین صد درصد باشد و اگر کسی می گوید من مومنم و معتقد به خدا و رسول(ص) و امامان(ع) و قرآن کریم هستم، این حرف او زبانی نباشد بلکه همراه با اعتقاد قلبی باشد. چند آیه از قرآن این مطلب را اثبات می‌کند یکی آیه 179 سوره مبارکه آل عمران "مَا كَانَ اللَّهُ لِيَذَرَ الْمُؤْمِنِينَ عَلَىٰ مَا أَنْتُمْ عَلَيْهِ حَتَّىٰ يَمِيزَ الْخَبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ …" و نیز آیه 55 سوره مبارکه نور "وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ …"

باسمه تعالی

اگر امروز یک بار استغفار کرد، فردا دو بار استغفار کند. اگر امروز یک بار صلوات فرستاد، فردا دو بار صلوات بفرستد. اگر امروز یک آیه قرآن خواند، فردا دو آیه قرآن بخواند و به این ترتیب. این می‌شود اضافه کردن بر کارهای خیر و در کل این کار واجب نیست بلکه بهتر است این کار را انجام دهد.

باسمه تعالی

اگر چنین سخنی گفته شده باشد به نظر ما صحیح نیست.

باسمه تعالی

خواندن آیت الکرسی همراه با معوذتین (ناس و فلق) و همچنین تعویذاتی که در مفاتیح الجنان ذکر کرده است از جمله ذکر "أُعِيذُ نَفْسِی وَ دِينِی وَ أَهْلِی وَ مَالِی …" و نیز در صورت توان هر روز به مقدار مختصری صدقه دادن می تواند موثر باشد.

باسمه تعالی

اولا اگر واقعه کربلا را مطالعه کرده باشید خواهید دید که امام حسین -علیه السلام- در تمام لحظات دست به دعا به درگاه احدیت بلند نموده و دعا کرده اند. لکن اگر دعا بنا باشد اجل حتمی و یا موارد دیگری که از طریق طبیعی و طبیعت به انسان وارد می شود صد درصد جلوگیری نماید، آنگاه باید گفت هیچ کس هیچ امتحانی نخواهد داد و هیچ مشکلی نخواهد داشت. چرا که با دعا کردن و استجابت آن از طرف خداوند همه مشکلات برطرف خواهد شد که چنین چیزی در عالم در نظر گرفته نشده است.

در مورد امام حسین -علیه السلام- نیز آن حضرت در پیشگاه الهی پذیرفته است که اگر خون او ریخته می شود و اسلام باقی می‌ماند، بهتر است خون آن حضرت ریخته شده و اسلام باقی بماند. به همین منظور آن حضرت تسلیم اوامر پروردگار متعال بوده است. بدین صورت که هم وظیفه داشته دعا کند، هم وظیفه داشته که مصلحت خود را به خداوند واگذار نمایند و هم وظیفه داشته تا آخرین لحظه از خود و خانواده اش دفاع نمایند. این دقیقاً همان تسلیم خواست خدا بودن است.

باسمه تعالی

به خاطر اینکه پیامبر امت آخرالزمان حضرت ختمی مرتبت(ص) می‌باشد و جانشینان آن حضرت امامان(ع) ما می‌باشند. پس در این صورت ما از نظر مسئله شریعت، با پیامبران قبلی کاری نداریم لکن فقط باید اعتقاد داشته باشیم که چنین پیامبرانی از طرف خداوند برای هدایت بشر مبعوث شده اند. اما در واقع شریعت ما از ناحیه پیامبر خاتم(ص) است و چون ما فقط با آن حضرت و امامان دوازده‌گانه کار داریم و کار داریم و نیز مادر یازده امام که حضرت صدیقه طاهره -سلام الله علیها- می باشند، فلذا بیشتر لفظ چهارده معصوم را به کار می‌بریم.

باسمه تعالی

قسم خوردن عمل مکروهی نیست. اگر عمل مکروهی بود، خود خداوند متعال هیچ گاه قسم نمی‌خورد. آن قسمی که مکروه است در معاملات و امثال آن است که اگر راست باشد به خاطر چیز ناچیزی، فرد به نام خدای تعالی،  پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) قسم خورده است و اگر دروغ باشد حرام و گناه می باشد. اما قسم خوردن برای چیزهای ارزشمند نه تنها مشکلی ندارد بلکه برای تثبیت عقاید بعضی از بندگان لازم نیز می باشد.

نمایش 1 از 5
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است