موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

بعد از بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص) و دعوت کردن مردم توسط آن حضرت به سوی دین الهی که همان اسلام است، مخالفین همواره در صدد براندازی این دین و آیین بوده اند و اعمالی که شما نمونه هایی از آن را در چند روز اخیر مشاهده کردید در طول صدها سال گذشته با شدت بیشتری بر علیه اسلام در جریان بوده است. لکن خداوند متعال در قرآن فرموده است همه این کارهایی که اینها انجام داده و می دهند مانند این است که شما بخواهید آتش عظیم یا یک نور بسیار فراگیر را با پف دهان خاموش نمایید. البته ناگفته نماند بعضی از این مخالفت ها در صدها سال گذشته و هم اکنون نیز در پوشش مذهب صورت می گیرد. بدین صورت که دشمن سعی می کند از مذهب علیه مذهب استفاده نماید در حالی که اگر مردم واقعا رجوع به قرآن کریم و اهل بیت عصمت (ع) نمایند و دائماً دستورات خود را از این دو گوهر گرانبها بگیرند، هیچگاه مشکلی برای آنها به وجود نخواهد آمد و اما حاضر نشدن در این تجمعات در حالی که فتنه‌گران آن را اداره می‌کنند به هیچ عنوان جایز نیست لکن بالعکس اگر دیده شود که حضور ما می تواند نمایش قدرتی بر علیه فتنه گران باشد، در چنین موقعیتی واجب است در صورت امکان در آن شرکت نماییم.

باسمه تعالی

همانطور که خداوند متعال به عبودیت ما نیازی ندارد، امام حسین علیه السلام نیز به گریه و عزاداری ما نیاز ندارد و همانطور که ما به عبودیت پروردگار نیازمندیم و از این طریق باید به فیض کامل برسیم، همینطور به گریستن برای حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام نیازمندیم تا از این طریق بتوانیم مشمول عنایات و فیوضات آن حضرت و پروردگار متعال گردیم.

اما در مورد صرف بودجه بیت المال برای این کارهای، ما نیز آن را جایز نمی‌دانیم بلکه این بودجه ها باید صرف عمران و آبادانی کشور بشود و مسائلی چون عزاداری ائمه معصومین -سلام الله علیهم اجمعین- یک مسئله خودجوش مردمی است که سالهاست توسط خود مردم اداره می‌شود و نباید این کار دولتی گردد.

باسمه تعالی

کتابی در این زمینه نوشته شده است به نام "نقش ائمه در احیای دین" از مرحوم علامه عسگری -رحمة الله علیه- که حتما مراجعه کرده و مطالعه نمایید.

باسمه تعالی

مقام محمود که در سوره اسراء به آن اشاره شده است فقط خاص پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت آن بزرگوار می باشد -سلام الله علیهم اجمعین-  و کس دیگری مشمول این مقام است. البته هر انسانی که در پیشگاه خداوند بندگی کرده باشد می تواند در روز قیامت شفاعت دیگران را بنماید ولیکن مقام محمود فقط مختص پیامبر اکرم(ص) است.

باسمه تعالی

ما در این زمینه تحقیق معتبری را نیافتیم لکن تا زمانی که بتوانیم تحقیقات موثری داشته باشیم شما به خاطر سنگینی این ماه هر روز مقداری صدقه داده و دعای وارده در مفاتیح الجنان (یا شدید القوی) را هر روز بخوانید. البته به آن صورت که گفته شده ماه صفر ماه بلایا هست هم صحیح نیست.

باسمه تعالی

باید دید که منظور از مصلحت الهی در چه زمینه ای است. کلاً مصالح الهی گاهی اوقات برای انبیاء(ع) و امامان(ع) توضیح داده شده است و گاه این کار صورت نگرفته است. در مورد انسانهای عادی اگر به مقداری که از جانب امامان معصوم(ع) و پیامبران(ع) در جریان این مصالح قرار بگیرند این عمل صورت می پذیرد در غیر اینصورت خیر. 

باسمه تعالی

در رابطه با سوال فوق به نکات ذیل توجه فرمایید:

1- این را بدانید که خداوند عادل است و به هیچ وجه و به هیچ نوعی به هیچ یک از بندگان خود ظلم نخواهد کرد.

2-بر این اساس چگونگی امتحان بندگان بر مبنای آنچه که به آنها عطا شده است می باشد و قبولی و مردودی بندگان نیز به نوع امکانات و تسهیلاتی است که در اختیار آنان قرار گرفته است. قرآن کریم در رابطه با این مطلب می فرمایند : "لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفسًا إِلّا وُسعَها". در این زمینه حتماً به معنای وسیع کلمه ی "وُسع" رجوع نمایید.

باسمه تعالی

ظاهراً شما متوجه منظور ما نشده اید. منظور ما اصلاً چنین چیزی نبوده است بلکه ما می گوییم دعا در هر موقعیتی اولاً یک نوع عبادت است، ثانیاً پاداش بسیاری دارد و ثالثاً اثر هم دارد که در این زمینه می توانید به کتاب "حقایقی پیرامون دعا و توسل" (لینک) مراجعه کنید که در آنجا مفصل در این باره صحبت کرده‌ایم.

باسمه تعالی

دعای توسلی که در مفاتیح الجنان موجود است دعای خوبی است لکن سندی از معصومین(ع) برای آن پیدا نکردیم. ظاهراً عده ای از علمای ربانی آن را نوشته باشند ولی همانطور که گفتیم دعای خوبی است و می توان از این طریق توسط خوبی پیدا نمود.

باید منافعی که فرد مذکور از آن بهره مند می شود راه مسدود نمود. مثلاً از دادن پول توجیبی غذا، پاکیزه نمودن البسه و مواردی از این قبیل خودداری نمود.

باسمه تعالی

خیر. آنچه که اشکال دارد این است که انسان از تخمه خوردن به جهت شادی در ایام خاصی مانند روز عاشورا یا روز شهادت ائمه(ع) و پیامبر(ص) از آن استفاده نماید والا اگر غیر از این باشد مشکلی ندارد. لذا در غیر از ایام شهادت آن بزرگواران مانند روزهای محرم و صفر(غیر از ایامی که گفته شد) مشکلی نیست.

باسمه تعالی

مطالبی که فرمودید صحیح نمی باشد به این دلیل که:

1- فتوای قتل سلمان رشدی سیاسی نبوده بلکه فقهی بوده است.
2- در تاریخ طبری نیز چنین جسارت هایی به پیامبر(ص) نکرده است. اگر شما جایی در تاریخ طبری سراغ دارید که این سخنان سلمان رشدی در آن موجود است حتماً برای ما ارسال نمایید با مدرک تا به شما پاسخ دهیم.
3- در زمان امام خمینی(ره) چنین کاری به نظر ایشان از نظر این که دیگر کسی جرئت اهانت به پیامبر(ص) را نداشته باشد صحیح بوده است. ممکن است در موقعیت زمانی فعلی، فقیه و مجتهد جامع الشرایط به دلایلی چنین تصمیمی را اتخاذ نکند. این همان استفاده از زمان در فقه پویا است.
4- البته در بعضی از کتب اهل سنت مطالبی که دور از شأن پیامبر(ص) هست را مطرح کرده‌اند ولی هیچ کدام از اینها با مطالب مطرح شده در آیات شیطانی سلمان رشدی قابل قیاس نیست.

باسمه تعالی

هیچ فرقی با هم ندارند. فقط پیامبر(ص)، پیغمبر است و جبرئیل بر او نازل می شده است و مسئله وحی در میان بوده لکن برای امام زمان(عج) پیغمبری در کار نیست و وحی نیز نازل نمی شود و نحوه رابطه آن حضرت(عج) از طریق الهام های قلبی است و نیز آنچه که به عنوان ودیعه امامت از امام قبلی در نزد آن حضرت(عج) باقی مانده است.

باسمه تعالی

قیامشان صحیح است و مسئله شهادت را فقط خداوند می داند. زیرا او تعالی باید قبول نماید و ما می‌گوییم ان شاءالله که شهید باشند. چون غیر از معصومین (ع) را فقط خداوند متعال می داند که در چه مقام و موقعیتی هستند.

باسمه تعالی

ما این موسسه را نمی شناسیم و چنین فردی را که چنین مطلبی را گفته نیز نمی‌شناسیم. لکن مراحل طی سیر و سلوک توسط قمر بنی هاشم(ع) به این صورتی که ایشان گفته نبوده است و اصلاً در آن زمان این اصطلاحات امروزی وجود نداشته است. این بزرگواران تحت نظر معصومین(ع) پرورش پیدا کردند و به آن مراحل بالای روحانی و معنوی رسیدند. از فرد مذکور در آن موسسه باید پرسید شما این مطالب را از کجا آورده اید، چون هیچ کدام از گفته های ایشان سند شرعی ندارد. 

باسمه تعالی

این سرها توسط اقوام آنها بعد از مدتی تحویل گرفته شد و در همان سرزمین کربلا به خاک سپرده شد. البته ممکن است بعضی از این ها در همان شهرهایی که خویشان آنها ساکن بودند به خاک سپرده شده است.

باسمه تعالی

در جواب چنین شخصی باید گفت اگر خداوند می تواند مشکلات مردم را حل کند چرا نمی تواند خانه خودش را جلوی سیل‌های مکرری که در قرون گذشته آمده و کعبه را سیل برده است نگه دارد! باید دانست حل مشکلات بندگان توسط خدای تعالی یا اولیای مقرب ارتباطی با مسائل طبیعی مانند سیل و زلزله و امثالهم ندارد. تفصیل بیشتر این مطلب را میتوانید حضوری یا با تماس تلفنی با مدیریت محترم در میان بگذارید.

باسمه تعالی

1- تماس با نامحرم از طریق بدن با هر عضوی که باشد حرام است مگر اینکه از روی شیئی باشد. مانند پارچه ضخیم یا آهن یا چوب که مثلاً کسی با چوبی که در دستش است با شخص مخاطب تماس برقرار کند. در این صورت مشکلی ندارد و در غیر اینصورت حرام بودن آن متفق‌القول همه مراجع تقلید می‌باشد.

2- خداوند یک دین واحد آورده است به نام "اسلام" و در قرآن کریم فرموده است "وَمَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ ... – آل عمران آیه 85" یعنی هر کس غیر از اسلام دینی برگزیند از او قبول نمی‌شود و فرموده است که در صورتی که دین اسلام را بپذیرید شما آنگاه دین کامل خواهید داشت. فلذا فقط یک دین الهی وجود دارد و بقیه دین های دیگر سلیقه‌ای و تحریف شده و غیر الهی است و دین الهی فقط اسلام است.

باسمه تعالی

در رابطه با سوالی که مطرح کرده اید باید گفت در یک سالی حضرت عبدالمطلب(ع) وفات کرده و در یک سال دیگری که بنا به بعضی از تواریخ مقارن با وفات آن حضرت عبدالمطلب(ع) بوده، پیامبر(ص) با حضرت خدیجه(س) ازدواج کرده است. این مطلب نه از نظر شرعی و نه از نظر عقلی مشکلی ندارد و اینکه شما فرموده اید به ما گفته‌اند محزون باشید، محزون بودن فقط خاص روز وفات پیامبر(ص) و روز شهادت ائمه(ع) می باشد و لاغیر. در آن زمان که چنین چیزی اصلاً نبوده است یعنی هنوز ائمه(ع) نبوده اند و پیامبر هم که زنده بودند. 

باسمه تعالی

شما باید قبل از ازدواج تحقیقات لازم را پیرامون ایشان انجام می دادید و در عمل تعهدات ایشان را نسبت به اعتقاداتشان می‌دیدید. لکن این کار را نکرده اید. الان تنها راهی که پیش روی شماست این است که با حوصله و مدارا در مورد اعتقادات دینی با ایشان صحبت نمایید. البته خودتان نیز باید از معتَقَدات دینی خود آگاهی کامل داشته باشید. برای این منظور می توانید به مباحث توحید، نبوت، امامت و معاد (اینجا) مراجعه کرده و پس از گوش کردن، همسرتان را نیز از این موارد آگاه نمایید.

باسمه تعالی

ما چنین مطلبی را مستند پیدا نکردیم. شما اگر دلیل موثقی به این مطلب دارید به ما هم ارائه دهید. 

نمایش 1 از 4
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است