موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

میلاد حضرت فاطمه (س)

چگونه انسان خواب می بیند؟ (1)

مبحث رؤیا
2 چگونه انسان خواب می بیند؟ (1)

[سرفصل این جلسه فعلاً موجود نیست]

مبحث رؤیا
 • خلاصه ی این جلسه:

  آیا زیاد خوابیدن برای انسان منفعت دارد؟
  اثرات بی خوابی یا کم خوابیدن برای انسان کدام است؟
  چه نکات مهمی در ارتباط با خواب و روح در آیه ۴۲ سوره زمر بیان می شود؟
  آیا در زمان خواب، همانند مرگ، قبض روح اتفاق می افتد؟
  با توجه به آیه ۴۲ سوره زمر، تعریف حقیقی خواب و مرگ چیست؟
  شباهت‌های خواب و مرگ کدام است؟
  از دیدگاه حضرت علی علیه السلام چند نوع روح وجود دارد؟
  و....

  تاریخ سخنرانی: 26-04-1395

   

  متن خلاصه ی این جلسه

   

  ابتدای جلسه به بیان حدود 20 مورد از پیامد های کم خوابی و به هم خوردن تنظیم خواب سپری شد که برخی از آن ها عبارت بودند از: بد اخلاق و عصبی شدن، سر درد، چاق شدن، افسردگی و ... .

  نتیجه حاصل از آشنایی با این پیامد ها این است که: 1- می فهمیم خواب چه نعمت بزرگی است. 2- می فهمیم کم خوابی به هر دلیلی (خواسته یا ناخواسته) که باشد، تأثیر منفی بر انسان می گذارد.

  همچنین بیان شد خواب به صورت طبیعی باید بین 7 تا 8 ساعت باشد و اگر انسان بخواهد ساعت خواب را کم کند فقط یک راه دارد: عادت دادن بدن به خواب کم با تمرین و مثال چگونگی این تمرین نیز بیان شد.

  در ادامه آیه 42 سوره زمر بررسی شد که از آن می توان عالم برزخ و روح را اثبات کرد و تعریف خواب دیدن (رؤیا) و تعریف مرگ را به دست آورد. پس از قرائت و ترجمه دقیق آیه، ابتدا این اشکال که قبض روح توسط خداوند صورت می گیرد یا حضرت عزرائیل (ع) یا ملک الموت پاسخ داده شد و مسئولیت هر یک بیان گردید.

  اما بررسی آیه:

  1- انسان دارای دو جزء روح و جسم می باشد.

  2- چون انسان دارای روح می‌باشد و روح نیز برای خود سیر و رفت و آمد دائمی دارد و آیه نیز می فرماید خداوند هنگام مرگ روح را قبض می کند نه اینکه می میراند، فلذا روح پس از مرگ انسان و جدا شدن از جسم باید در فضا و مکان دیگری همچنان مستقر باشد که این فضا و مکان همان «عالم برزخ» است.

  3- تعریف حقیقی خواب: زمانی خواب ایجاد می‌شود که روح انسان از بدن خارج شده و قصد بازگشت داشته باشد ولی اشراف آن بر بدن همچنان برقرار باشد.

  4- تعریف حقیقی مرگ: زمانی اتفاق می‌افتد که روح دیگر قصد بازگشت به بدن را نداشته باشد چرا که دیگر بدن به علت نداشتن حیات نمی‌تواند مکانی برای قدرت نمایی روح و مانور آن باشد.

  5- بین خواب و مرگ وجه اشتراکی است و آن جدایی روح از بدن است، فلذا پیامبر(ص) فرمودند: «خواب برادر مرگ است.»

  در آخر هم حدیثی از امیر المؤمنین (ع) در رابطه با انواع روح بیان و بررسی گردید. در این حدیث حضرت علی (ع) به کمیل می فرمایند نفس (به معنی روح) 4 نوع است:

  1- روح نامیّه نباتیّه: این روح در انسان و حیوان و گیاه و خلاصه هر موجودی که رشد می کند و دارای حیات است وجود دارد و اگر از انسان گرفته شود دیگر زنده نخواهد بود.

  2- روح حسیّه حیوانیّه: روحی است که قدرت شنوایی، بینایی، بویایی، چشایی و لمس را دارد و فقط مختص انسان و حیوان است و گیاه فاقد آن است.

  3- روح ناطقه قدسیّه: همان نیروی عقل است و کسی که دارای این روح است دارای فکر و ذکر و علم و حلم و نیروی تربیت کننده همه اینهاست و نیز دانا به زشتی‌ها و فضایل بوده و از زشتی‌ها اجتناب کرده و به فضایل رو آورده و سعی در کسب آنها می‌کند و نیز دارای حکمت است یعنی هر چیزی را به جا و به موقع و به اندازه معین به کار می‌برد. این روح مختص انسان است ولی مجانین از آن محروم اند.

  4- روح کلمه الهیّه (یا روح القدس): این روح فقط مخصوص انبیاء و معصومین (ع) است و به صورت ناقص در بعضی اولیای الهی نیز وجود دارد. هر کس این روح را داشته باشد مراحل عالیه تکامل انسان در او وجود خواهد داشت و علاقه ای بر انجام معصیت نخواهد داشت چون بدی آن را می فهمد.

تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است