موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالی

در مواقعی که فتنه به پا می شود و تشخیص حق از باطل نیز مشکل می‌شود، آنچه که بر ما معلوم است این است که دشمنان این مرز و بوم هدفشان تجزیه کشور و پاره پاره کردن آن است و جان و مال این مردم برای آنها هیچ اهمیتی ندارد و لذا بر همه ما و شما واجب است که از هر گونه اظهار نظری که به تفرقه بین مردم بیانجامد خودداری نماییم. بنابراین لازم نیست در محافلی که با هیجانات زیاد بر علیه مسئولین صحبت می‌کنند وارد بحث شوید. سکوت در چنین مواقعی فعلاً بهترین کار است.

باسمه تعالی

ازدواج با هرکسی باید با تحقیق و مشورت اعم از تحقیقات میدانی، محلی و فردی باشد و همچنین باید در چند جلسه حضوراً با شخص مورد نظر صحبت شده تا ببینیم آیا این فرد برای یک زندگی مشترک مناسب می باشند یا خیر. پس بنابراین شما با هر کسی که بخواهید ازدواج کنید چه قاضی باشد، چه روحانی، چه دانشگاهی، چه حوزوی، چه کاسب و امثالهم، باید همواره یک فرمول کلی را در نظر داشته باشید. ما می‌دانیم که هم قاضی خوب داریم هم قاضی بد. هم پزشک خوب داریم هم پزشک بد. هم کاسب خوب داریم هم مکاسب بد و غیره. بنابراین این ما هستیم که با شناخت لازم از طرف مقابل برای ازدواج با او اقدام می نماییم.

باسمه تعالی

اگر شما توانستید به صورت حضوری با افراد موسسه ملاقاتی داشته باشید، بعضی از این افراد مدارکی جمع‌آوری کرده اند که نشان دهنده این است که افرادی خارج از نیروهای انتظامی به سوی مردم شلیک کرده‌اند و عده‌ای دیگر نیز با دستورات از پیش تعیین شده این فتنه را به وجود آورده اند. شما خود را به جای یک مامور انتظامی بگذارید که خانمی به سوی شما هجمه می‌کند، فحاشی می‌کند و شما را تحریک به درگیری می کند. به واقع باید چه کار کرد؟ ما گمانمان این است که شما در همان لحظه اول آن خانم را سر جای خود می نشاندید. لکن بازهم این نیروهای انتظامی تحمل کرده‌اند و این کارها را نکرده اند. به نظر شما در مقابل یک فردی که معلوم نیست به چه صورتی از دنیا رفته است باید دهها نفر کشته شوند و آیا خانواده های کسانی که در این خیابانها کشته شده اند انسان نیستند؟ فقط همان خانم جانش محترم بوده است؟ چه کسی جواب بچه های یتیم این نیروها و مردم عادی را می دهد؟ اگر بناست ما تعصب نداشته باشیم باید در هیچ زمینه ای تعصب نداشته باشیم. 

باسمه تعالی

ظاهرا جنابعالی سخن ما را درست متوجه نشده اید. عرض ما این بود که در اغتشاشات و آشوب‌ها طبق فرمایش معصومین -سلام الله علیهم اجمعین- نباید به صورت فیزیکی حضور داشت بلکه باید نهادهای قانونی با آشوبگران و امثالهم برخورد نمایند. چون ممکن است با حضور مردم در آشوب‌ها، حق و باطل به هم آمیخته و خروجی آن کشته های فراوان و مجروحین بسیار باشد. اما در مورد تقویت تجمعات منظور این بود که اگر ما احساس کنیم دین ما در خطر قرار گرفته و معاندین و منافقین برای براندازی نمادهای دینی وارد صحنه شده‌اند و ما می‌توانیم با تجمعاتی که به درگیری منجر نشود نمایش قدرتی داشته باشیم که اسلام و تشیع تقویت شود، در چنین موقعیتی بر همه ما واجب است که این کار را انجام دهیم. حال ممکن است این تجمع در خیابان، حسینیه، مسجد یا امثالهم باشد.

اما در مورد اختلاس، رانت خواری، دزدی، ظلم و فساد، اگر ما هم نگوییم شما خودتان می دانید که هم ما و هم شما باید با این امور صددرصد مخالف باشیم. یکی از نقاط ضعف بزرگ نظام این است که فساد، مخصوصاً فساد مالی، در بعضی از قسمتها نهادینه شده است و بدنه نظام متاسفانه آلوده به این گونه فسادها گشته است و این را ما و شما می دانیم. اما مقابله کردن با این مسائل باید از طریق فضای مجازی، سخنرانی و اعتراض‌های آرام باشد و به درگیری منجر نگردد. چرا که اگر اینگونه شود افراد بی گناهی در این وسط کشته خواهند شد و مسلماً هیچ یک از مفسدین و رانت خواران در بین این کشته ها نخواهد بود. سوال ما این است که در حال حاضر جواب خون هایی که در فتنه اخیر ریخته شد، مخصوصا از بین مامورین و بعضی از مردم عادی را چه کسی می دهد؟ لذا باید دقت کنیم اعتراضات تا جایی پیش برود که خون از دماغ کسی نیاید. باز هم در پایان به شما و همه دوستان می گوییم که ما موافق اعمالی که مفسدین در داخل نظام انجام میدهند به هیچ وجه نبوده و نیستیم و واقعاً پست و سمتی نداریم که بتوانیم برای مقابله با اینها کاری انجام دهیم و دائماً اعتراضات خود را در سخنرانی های خود بیان کرده و خواهیم کرد. از خداوند بزرگ می خواهیم که این کشور را و این مردم را از شر افراد فاسد حفظ فرماید و ایران عزیز و شیعیان آن را سربلند گرداند.

باسمه تعالی

بعضی از دوستان به واسطه حوادثی که در مملکت پیش می‌آید، موسسه و مسئولین موسسه را خطاب قرار داده و آنچه که به ذهنشان می‌رسد را به ما می‌گویند. لکن ما یک موسسه قرآنی هستیم که خوشبختانه با هیچ یک از نهادها و ارگان ها ارتباطی نداریم فلذا خواهشمندیم مطالبی که مطرح می‌کنید یا سوالاتی پیرامون مسائل اعتقادی و اخلاقی و امثالهم باشد و یا انتقادهایی که درباره موسسه یا اشخاص مسئول در این موسسه دارید، در غیر اینصورت انتقادها به مسئولین کشوری باید مکتوب یا شفاهاً به خود آنها بازگو شود و ما در این زمینه هیچ گونه مسئولیتی نداریم. فقط مجبوریم که این گونه مطالب را شنیده و سکوت نماییم. 

باسمه تعالی

فرمایش شما کاملا صحیح است و باید همه ما به مسئولین تذکر بدهیم و موارد این چنینی را به صورت مکتوب به دفتر رهبری ارسال نماییم تا ان‌شاءالله موثر واقع شود.

باسمه تعالی

روزی ۴۰۰ مرتبه استغفار کنید و 300 مرتبه صلوات بفرستید. شب های جمعه دعای کمیل را با وضو و رو به قبله بخوانید. حتماً بین نماز مغرب و عشا نماز غفیله فراموش نشود. دعای روزهای هفته و زیارات هفته را هر روز صبح اول وقت بخوانید. آیت الکرسی و سوره‌های ناس و فلق هر روز خوانده شود.

باسمه تعالی

1- این خواهر محترمه باید دقت می‌کردند که قبل از ازدواج تحقیقات و مشورت های خود را کامل انجام میدادند. در حال حاضر باید با صرف وقت و حوصله و تدبیر لازم در مواقعی که همسر حال خوشی دارد با او صحبت نموده و علت این افعال را از او جویا شد.
2- اعمال دهگانه (لینک) را به مدت ۵۰ روز به نیت همسر انجام دهند. ان شاءالله یک تحولی در ایشان ایجاد می‌شود. بعد از ۱۵ روز از انجام، گزارش کار خود را برای ما ارسال نمایید.

باسمه تعالی

اولاً ما به سخنان اهل منبر و اهل خطابه کاری نداریم. ما باید دنبال دستورات و اوامر پروردگار متعال، پیامبر گرامی و عترت آن حضرت (ص) باشیم. ثانیاً باز هم تکرار می کنیم، اگر ایستگاه های صلواتی باعث بسته شدن راه ها بشوند و موانعی ایجاد کنند که باعث مردم آزاری شود، این فعل حرام بوده و جایز نیست. ثالثاً گاهی دولت اسلامی در مکان‌های خاصی برای تعظیم شعائر الهی تصمیم می گیرد راهپیمایی برگزار نماید. در این گونه مواقع اگر با اطلاع قبلی و مدیریت صحیح انجام شده و مردم نیز نارضایتی نداشته باشند، چنین کاری می تواند تاثیر مثبت داشته باشد و در غیر این صورت چنین برنامه‌هایی نیز مطلوب نخواهد بود. رابعاً برنامه راهپیمایی دیروز اگرچه با اطلاع قبلی و برنامه‌ریزی‌هایی همراه بود لکن در بعضی از مکان ها نیز با توجه به هجوم کرونا و ورود به پیک هفتم آن، ازدحام جمعیت از نظر ستاد کرونا به هیچ وجه مطلوب نبود و ان شاءالله خداوند خودش این مورد را ختم به خیر کند و باعث شیوع این بیماری نگردد. 

باسمه تعالی

چنین اشخاصی حتما باید به دکتر تغذیه مراجعه کرده و خانواده نیز صد درصد با دکتر تغذیه همکاری کنند. اگر بخشی از این شرایط ناقص باشد به نتیجه نخواهد رسید.

باسمه تعالی

با تشکر از صحبت های شما. به عرض شما میرسانیم که جناب آقای استاد مخملباف به هیچ وجه بنا ندارند مسائل اعتقادی را با مسائل سیاسی مخلوط نمایند. ایشان معتقدند که اعتراضات سیاسی باید به صورت مکتوب و امثال آن به مسئولینی که مخاطب هستند ارسال شود.

باسمه تعالی

پس شما نیز می خواستید که ما هم به زندان برویم و از شر ما خلاص شوید! واقعاً از این همه محبتی که به ما دارید خیلی متشکریم. 

باسمه تعالی

مورد فوق را شما حتماً باید مکتوب نموده و به دفتر رهبری ارسال نمایید.

باسمه تعالی

1- هر گناهی صد در صد باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای جامعه می گردد و بی حجابی و بدحجابی نیز یکی از آن گناهان کبیره است.

2- آنطور که شما تصور کرده اید نیست. یعنی در مورد بدحجابی و بی حجابی نیز نظام برنامه مشخص و مدونی ندارد و این نشات گرفته از عدم به کارگیری نیروهای کارآمد و متخصص می باشد. برای مسائل مالی نیز باید نظام اراده ای داشته باشد که متاسفانه آن هم موجود نیست.

باسمه تعالی

آنچه را که تصور کرده اید صحیح نمی باشد و این ممکن است اتهامی از جانب شما نسبت به سایت ما باشد. همانطور که گفتیم شما سوالات خود را اگر مکتوب به دفتر ایشان بفرستید قطعاً به شما پاسخ خواهند داد. لکن در سوالات باید شرط ادب رعایت شود. اینکه ما پاسخ نمی گوییم چون اصلاً موارد به ما مربوط نمی شود و ما طرفدار اشخاص یا افراد موجود در مکان های مختلف نیستیم بلکه ما و شما همگی باید طرفدار حقیقت به معنای واقعی خود باشیم.

باسمه تعالی 

تمام این موارد را می توانید به صورت کتبی نوشته و به دفتر رهبری ارسال نمایید.

باسمه تعالی

شما برای ازدواج اقدام کنید خداوند متعال قطعاً به شما کمک خواهد کرد.

باسمه تعالی

سختی هایی که شما به آن اشاره کرده اید از ویژگی های دنیا به شمار می رود و اصولاً دنیا پیچیده شده به سختی هاست و مطلبی که بیان فرموده اید تازگی ندارد بلکه خیلی ها با آن دست به گریبان هستند. شما برای رفع آنها دستورات زیر را انجام دهید:

1- آیت الکرسی و سوره های ناس و فلق را شبها در بستر هنگام خواب و صبح ها نیز بعد از بیدار شدن از خواب بخوانید.
2- روزی ۴۰۰ مرتبه استغفار نمایید.
3- روزی 100 مرتبه صلوات بفرستید.
4- شب های جمعه دعای کمیل را با وضو و رو به قبله بخوانید.
5- هر روز آیات ۲۶ و ۲۷ سوره مبارکه آل عمران را بخوانید. (قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ ... وَتَرْزُقُ مَنْ تَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ)
6- در همه سجده های خود، بعد از ذکر سجده این دعا را بخوانید. "يَا خَيْرَ الْمَسْئُولِينَ وَ يَا خَيْرَ الْمُعْطِينَ‏ اُرْزُقْنِي‏ وَ ارْزُقْ‏ عِيَالِي‏ مِنْ فَضْلِكَ فَإِنَّكَ‏ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ"

بعد از ۱۵ روز گزارش کار خود را برای ما ارسال نمایید.

باسمه تعالی

واقعا اگر شما الان در آبادان بودید چه کار می کردید؟ خیلی جالب است که بدانیم نحوه عملکرد شما در چنین موقعیتی چیست و چگونه باید با یک ساختمانی که فرو ریخته و آوار سنگینی دارد و فعلاً باید آواربرداری کرد تا تکلیف آن روشن شود چگونه باید برخورد کنیم. آیا با اغتشاشات و آشوب و بلوا و امثال این کار کمکی به مصدومان و زیر آوار مانده‌ها میشود؟ خیلی مایلیم بدانیم طرح شما برای چنین قضیه ای چیست؟ آیا دستگاه خاصی برای آواربرداری دارید یا نیروهای ویژه ای برای این کار دارید که می تواند کار خاص الخاصی انجام دهد و امثالهم. این ساختمان برجی بوده است که در زمان حسن روحانی افتتاح شده و متاسفانه همه افرادی که در این تخلف همکاری و همراهی کرده‌اند خود اهل همان شهر بوده‌اند. اگر مردم بخواهند کاری انجام دهند باید متخلفانی که همشهریهای خودشان هستند را گرفته و معرفی نموده و یا به مجازات برسانند.

باسمه تعالی

سیاست در جمله ای که نقل کرده اید به معنای تربیت و آداب و چگونگی مؤدب بودن به این آداب می‌باشد و مسلماً سیاست به این معنا عین دیانت ما می‌باشد. اما سیاستی که امروزه در جهان و مخصوصاً در کشور ما توسط عده ای از مدیران اجرایی اعمال می شود که رانت خواری، دروغ، فساد، دزدی از بیت المال و امثال اینها را به دنبال دارد، به هیچ عنوان جزء دیانت ما نیست.

نمایش 1 از 3
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است