موسسه میقات القرآن (تاسیس 1345) با تشکیل جلسات قرآنی متعدد و منسجم در موضوعات تجوید قرآن کریم، احکام عملیه، عقاید و ادبیات عرب پذیرای برادران و خواهران علاقمند به قرآن کریم به صورت کاملا رایگان می باشد که امروزه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی کشور به شمار می آید. العربیة

پرسش و پاسخ

پرسش پاسخ شرعی

باسمه تعالي
شيعه از زمان حيات پيامبر اكرم (ص) بوجود آمده است. بدين معنا كه هر كس پيرو آن بزرگوار و دستورات آن حضرت بوده و صد در صد دستورات آن حضرت را از جمله ولايت اميرالمؤمنين عليه السلام را پذيرفته است شيعه ناميده مي شده است و احاديث بسيار زيادي در كتاب ميزان الحكمه ذيل واژه ي شيعه در اين زمينه موجود مي باشد. تمام اين احاديث دلالت بر اين دارد كه پيروان رسول اكرم و اميرالمؤمنين را شيعه مي ناميدند و تاكنون نيز به همين صورت مي باشد.

باسمه تعالی
سلام علیکم. اگر همچنان دوشیزه باشد اجازه از پدر واجب است و در صورتی که پدر در قید حیات نباشد باید از پدر بزرگش اجازه بگیرد.

باسمه تعالی
خیر. باید هر زمانی که خواسته ی شما محقق شد حتما نذرتان را ادا کنید و بر هم زدن آن کفاره دارد.

باسمه تعالی
سلام علیکم. در صورتی که سن دختر بالاتر از سن پسر باشد، اگر هر دو ظرفیت پذیرش این امر را داشته باشند و در تمام ابعاد با یکدیگر به توافق برسند به نحوی که در آینده برای آنها مشکلی پیش نیاید این اختلاف سن مانعی ندارد.

باسمه تعالی
سلام علیکم. هر کدام از این قوانین برای اینکه مشخص شوند درست هستند یا نه، باید در مرحله ی عمل، عملیاتی شوند. ما به نوبه ی خود چنین مواردی را در عمل صحیح ندیده ایم. اگر حضرتعالی در مرحله ی عمل چنین مطالبی را عملیاتی نموده و نتیجه گرفته اید، حتما حتما ما را در جریان بگذارید. البته ممکن است بعضی مواقع در چند مورد بطور اتفاقی چنین چیزی پیشامد کرده باشد ولی اینکه واقعا این قانون باشد، چنین چیزی صحیح نیست. بطور مثال جاذبه ی نیوتن در مرحله ی عملیاتی جواب می دهد. پس این قانون صحیح است.

باسمه تعالی
سلام علیکم. جنّیان نیز در روی همین کره ی خاکی و نیز حول و حوش آن در رفت و آمد هستند و محل زندگی آنها نیز به همین صورت می باشد. در صورتی که بشکل یک موجود زنده تجلی کنند انسانها نیز می توانند آنها را ببینند. در غیر این صورت خیر(البته اَشکال قابل تجلّی آنها محدود می باشد).

باسمه تعالی
سلام علیکم. اصولا از آنچه که انسان به آنها آگاهی ندارد و برای انسان پنهان است و آشکار نیست را "غیب" گویند. اما در علم عقاید، اصطلاحا به علم غیب، دانشی را گویند که عموم بشر از آن آگاهی ندارد و آن عبارت است از علم به گذشته، علم به آینده، علم به بواطن و نهان ها و علم از حالات و کیفیّات و کمیّات به مخلوقات.
و اما خواص مردم که پیامبران، ائمه اثنا عشر و معصومین علیهم السلام و نیز عده ای از اولیاالله به اراده ی پروردگار و به مقداری که پروردگار متعال بخواهد از این دانش بهرمند می باشند. لکن پیشگویی های عده ای از رمالان و شیادان هیچگونه منبع علمی و شرعی نداشته و تنها با حدس و گمان همراه بوده و برای سوء استفاده از افراد مختلف انجام می شود.

باسمه تعالی
سلام علیکم. شما می توانید در این رابطه روزهای یکشنبه و سه شنبه با خانم رجب بیگ در موسسه مرکزی، واحد مشاوره و ازدواج، تماس حاصل نمایید.

باسمه تعالی
در این رابطه جناب آقای استاد مخملباف رساله ای با نام " الترتیل " تدوین نموده اند که در دفتر مرکزی و شعب دیگر موسسه جهت مطاله و فروش موجود است . به این جزوه مراجعه نموده و پاسخ سوال خود را بطور مشروح دریافت نمایید.

باسمه تعالی
سلام علیکم. در مورد فوق که فرموده بودید باید گفت هر اتفاقی که می افتد علتی دارد. یک بار تلاش کنید علت های چند اتفاق را کشف نمایید، آنگاه خواهید فهمید که اتفاقات بدون علت نیستند.
تعریف قسمت نیز آن است که آنچه که در نهایت شما به آن می رسید و یا به آن نمی رسید، بواسطه ی همان اتفاقات که معلول علت ها هستند.
البته گاهی خداوند متعال برای بندگان خوب خود به جهت اینکه آنها را از خطراتی که نمی دانند و در آینده برای آنها پیش خواهد آمد محفوظ بدارد، در بعضی از کارها برای آنها موانعی ایجاد می نماید و این صرفاً بخاطر آن است که آن بنده عمل خوبی انجام داده است و پروردگار متعال به عنوان پاداش او را بدین وسیله محافظت می نماید. لکن ممکن است خود بنده آن را نفهمد. البته برای بندگان بدکار نیز پروردگار متعال حد و حدودی را مشخص نموده و بعنوان مثال حضرت حق نخواهد گذاشت جنایتکاران عالم همه ی عالم را در اختیار خود گرفته و قدرت نفس کشیدن را از دیگر بندگان سلب نمایند. امیدواریم تا حدودی در این رابطه به شما کمک نموده باشیم.

باسمه تعالی
سلام علیکم.
1- اصولاً فقه شیعه مصادیق را بیان نمی نماید بلکه کلیات را بیان می کند. در همین جهت باید گفت حکم فقهی در مورد فوق آن است که هر بازی که در آن برد و باخت داشته باشد بصورتی که پول و یا امثال آن رد و بدل شود حرام می باشد. البته مسئله ی جایزه فرق می کند.
2- البته بازی با آلات قمار چه برد و باخت در آن باشد یا نباشد، کلاً حرام می باشد. مانند پاسور، تاس و امثال این ها.

باسمه تعالی
منظور از مشخص کردن مقدرات و سرنوشت ها آن نیست که خداوند متعال بنده ای را محکوم به سرنوشتی نماید. بلکه اینگونه است که اگر آن بنده تصمیم به اصلاح و تربیت نفس خود گرفته باشد او را کمک نموده و برای او مقدر می نماید که وسایل این خودسازی برایش فراهم گردد و اگر بنده ای چنین تصمیمی را نگرفته، مقدر می فرماید که او را به حال خود واگذارد و به خذلان دچار نماید. در رابطه با قضا و قدر نيز مي توانيد به نوار و سي دي هاي "بحث توحيد" كه در واحدهاي سمعي و بصري موسسه و شعب آن موجود است(و همچنين مي توانيد از بخش سخنراني های سایت دانلود نماييد) مراجعه نماييد.

باسمه تعالی
جزوه های کمک آموزشی برای بعضی از دروس در کتابخانه های شعب موسسه موجود می باشد. حتما مراجعه نموده و با مسئولین کتابخانه ها در این زمینه صحبت نمایید.

باسمه تعالی
1- ما در شارع مقدس چیزی بنام سرکتاب نداریم.
2- افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند افراد شیادی هستند که با عناوین مختلف و روش های گوناگون اطلاعاتی را از مخاطبین خود کسب می نمایند و سپس با آنها ارتباط برقرار می کنند و از این طریق از آنها اخاذی می نمایند. اگر چنین فردی راست می گوید شما ایشان را با هزینه ی موسسه به آنجا آورید تا معلوم شود از گذشته و آینده اطلاع دارد یا نه.

باسمه تعالی
1- آیاتی که در قرآن پیرامون علم غیب مطرح می باشد باید به تفسیر آنها مراجعه کنید.
2- به روایاتی که پیرامون علم غیب و علم امام علیه السلام صحبت کرده اند مراجعه شود. از جمله در کتاب میزان الحکمه.
3- به کتبی که درباره ی علم غیب و یا علم امام نوشته شده است از جمله کتاب علم امام نوشته ی مرحوم علامه طباطبایی(ره) می توانید مراجعه نمایید.

باسمه تعالي
سلام عليكم.آنچه را شما تصور كرده ايد درست نيست. بلكه خداوند بشر را با صفات گوناگون خلق كرده است كه در راس آنها اراده مي باشد. بشر با اراده ي خود مي تواند كار خوب يا بد نمايد و در كارهاي خود موفق يا ناموفق باشد. همه و همه ي اينها به اراده ي او(بشر) بستگي دارد. لكن خداي متعال به علم ذاتي خود مي داند كه در نهايت اين بشر در پايان يك جدول زماني بالاخره چه مسيري را انتخاب مي نمايد. آيا مسير مؤفقيت را انجام مي دهد يا غير آنرا و دانستن خداوند تبارك و تعالي هيچ ارتباطي به انجام فعل توسط بندگان ندارد. پس بنده كار خود را انجام مي دهد، به اختيار و اراده ي خود و پروردگار به علم خود مي داند كه نتيجه ي كار چه خواهد شد. اين دو، دو مقوله ي جدا از هم مي باشد. در رابطه با قضا و قدر نيز مي توانيد به نوار و سي دي هاي "بحث توحيد" كه در واحدهاي سمعي و بصري موسسه و شعب آن موجود است(و همچنين مي توانيد از بخش سخنراني ها دانلود نماييد) مراجعه نماييد و در صورت داشتن هرگونه اشكال و سوالي آنرا مطرح نماييد.

باسمه تعالي
سلام عليكم. شما بايد به عنوان بنده تابع مولاي خود باشيد. هر گاه دوست داشت، شما دوست بداريد و هر گاه دشمن داشت، شما هم دشمن بداريد و اين معناي تولّي و تبرّي است و اگر غير از اين باشد، يا شما از دستورات مولا عقب افتاده ايد و يا از دستورات مولا جلو افتاده ايد كه هر دو مذموم و ناپسند بوده و بلكه از گناهان بزرگ محسوب مي شود.

باسمه تعالي
سلام عليكم. دوست داشتن اگر عادي و غير معمول باشد گناه نمي باشد لكن اگر به نوع مخصوصي باشد كه از آن تعبير به عشق مخفيانه مي شود حرام و از نظر اجتماعي نيز پيامد هاي خطرناكي را به دنبال دارد. لكن به شما پيشنهاد مي شود در يك مشاوره حضوري شركت نموده و انشاء الله مشكل خود را برطرف نماييد.

باسمه تعالی
سلام علیکم.مسائلی که مطرح کرده اید آن مقدار که به پروردگار مهربان بر می گردد توهمی بیش نیست. چرا که خداوند تبارک و تعالی به حال بندگان مهربان بوده و کسی را مأیوس نمی فرماید. شما می توانید از طریق خانواده برای خواستگاری اقدام نموده و فعلا نامبرده را نامزد نمایید و بعداً در شرایط مناسبی مراسم ازدواج را برگزار کنید.

باسمه تعالی
سلام علیکم.مواردی را که عنوان کرده اید مانعی ندارد. لکن اگر فعلا شرایط مقدماتی برای ازدواج مانند نامزد کردن را دارید، از طریق خانواده اقدام نمایید تا مراحل طبیعی و عالی این قضیه دنبال شود. مواظب باشید کاری که خلاف نظر امام زمان (عج) است انجام ندهید.
تهران- میدان قزوین، خیابان قزوین شرقی،خیابان شهید جوادیان (قلمستان)، پلاک 167
55370517- 55390144
55394972
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است